PDF o krok od uznania za standard ISO

06-12-2007, 10:24

Specyfikacja formatu PDF 1.7 została zaaprobowana jako standard ISO - poinformował Jim King, przedstawiciel firmy Adobe. Cztery kraje zgłosiły swoje komentarze do standardu, które muszą być jeszcze rozpatrzone. Sama standaryzacja PDF ma niemałe znaczenie m. in. dla społeczności open source.

Format PDF jest powszechnie znany i używany. Choć nie jest jeszcze uznany za międzynarodowy standard, to stał się nim de facto po opublikowaniu pełnej specyfikacji w roku 1993.

Firma Adobe ogłosiła chęć uczynienia formatu PDF standardem międzynarodowym na początku bieżącego roku. W lipcu odpowiednia dokumentacja trafiła do komitetu technicznego TC 171, który rozpoczął prace nad standaryzacją. Przedwczoraj Jim King poinformował na swoim blogu o wyniku głosowania, które zwieńczyło pracę tego komitetu.

Za przyjęciem standardu opowiedziało się 9 krajów, w tym Polska. Cztery kraje głosowały na "tak z komentarzami". Najwięcej komentarzy (125) zgłosili przedstawiciele USA. Francja jako jedyny kraj zagłosowała na "nie z komentarzami". Przedstawiciele Rosji wstrzymali się od głosu. W sumie nowy standard uzyskał 93% głosów pozytywnych, czyli znacznie przekroczył wymagane 66,6%.

Jak zauważył Jim King, może się wydawać dziwne, że najwięcej komentarzy zgłosiły Stany Zjednoczone czyli kraj, z którego standard pochodzi. King tłumaczy to jednak tym, że wśród przedstawicieli USA było najwięcej specjalistów dobrze znających nowy standard.

Teraz grupa pracująca nad standardem musi przygotować odpowiedzi na komentarze, których jest w sumie 205. Odpowiedzi zostaną przedstawione na spotkaniu, które odbędzie się pod koniec stycznia. Jeśli odpowiedzi będą zadowalające dla krajów, które uwagi zgłosiły uwagi, spotkanie zakończy się opublikowaniem nowego standardu. Jeśli sprawa okaże się bardziej skomplikowana, nowy standard będzie musiał zaczekać 2 miesiące na kolejne głosowanie.

Standaryzacja formatu PDF jest ważna, gdyż może ona zapewnić możliwość jego wspierania w produktach firm trzecich. Dane zarchiwizowane jako PDF będą wtedy z całą pewnością możliwe do odczytania nawet po wielu latach.

Na standaryzacji zyska także społeczność open source, która ma zamiar wykorzystać format Adobe jako standard przesyłania zadań wydruku w projektowanym podsystemie wydruku dla Linuksa. Po uznaniu przez ISO nie będzie już żadnych wątpliwości co do korzystania ze standardu PDF, który wydaje się dużo lepszy niż format Postscript.

Źródło: Inside PDF
Tematy pokrewne:  

tag standardytag PDFtag open sourcetag Jim Kingtag ISOtag formatytag dokumenty
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31