Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

PayPal przyjmuje na siebie ciężar ataków phishingowych

28-07-2010, 13:24

PayPal stanowi obecnie najpopularniejszy cel ataków phishingowych, ich liczba w porównaniu z majem zwiększyła się o 20% - wynika z czerwcowego raportu o spamie opracowanego przez Kaspersky Lab.

Źródła spamu, czerwiec 2010
fot. Kaspersky lab - Źródła spamu, czerwiec 2010
Do rankingu pięciu największych dystrybutorów spamu weszły trzy nowe państwa: Brazylia, Kolumbia oraz Hiszpania. Jednak Stany Zjednoczone i Indie zdołały utrzymać czołowe pozycje. Ogólnie ranking Top 20 najbardziej aktywnych źródeł spamu zawiera wiele państw hiszpańsko- i portugalskojęzycznych (patrz wykres po lewej stronie). Polska uplasowała się tym razem na 11 miejscu z 2-proc. udziałem w globalnym spamie.

Cele ataków phishingowych, czerwiec 2010
fot. Kaspersky lab - Cele ataków phishingowych, czerwiec 2010
Pierwsza szóstka najpopularniejszych celów phisherów pozostała bez zmian. PayPal nadal jest niekwestionowanym liderem, drugie miejsce zajmuje eBay. Facebook i bank HSBC po raz kolejny zamieniły się miejscami, zajmując odpowiednio trzecie i czwarte miejsce. Do pierwszej dziesiątki zakwalifikowała się też popularna gra online World of Warcraft.

>> Czytaj także: Europa spamuje bardziej niż Azja

W szkodliwym oprogramowaniu wykrywanym w ruchu pocztowym ujawnił się nowy trend - spada liczba szkodników, które działają na platformie Windows, wzrasta natomiast zastosowanie stron HTML zawierających JavaScript. Do tego typu szkodników należy Trojan-Downloader.JS.Pegel - jeden z jego wariantów uplasował się na pierwszym miejscu, inny na trzecim.

Na uwagę zasługuje też Trojan.Win32.TDSS. Do rankingu Top 10 załapały się dwa spośród licznych wariantów tego rootkita. Do ich rozprzestrzeniania oszuści wykorzystali jeden ze swoich ulubionych tematów - podatki. Najważniejsze wydarzenie tego lata - Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej - także nie uszły uwadze spamerów. Temat ten był wykorzystywany na wiele sposobów w spamie z kategorii „Lekarstwa oraz towary i usługi związane ze zdrowiem” oraz „Oszustwa komputerowe”.

>> Czytaj także: Mundial najlepszą przynętą spamerów

Pełna wersja raportu opracowanego przez analityka spamu Marię Namiestnikową dostępna jest w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab. Polecamy też artykuł „Spam a prawo” autorstwa Darii Gudkowej, kierownika działu badań i analizy zawartości w Kaspersky Lab.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Kaspersky Lab