Patenty Microsoftu na celowniku obrońców Linuksa

29-04-2009, 15:08

Open Invention Network (OIN) wystartowało z projektem mającym na celu zniesienie patentów Microsoftu dotyczących systemu plików FAT. Przedstawiciele OIN uważają, że nie wytrzymają one dokładniejszej analizy.

Działania OIN są odpowiedzą na proces, jaki Microsoft wytoczył producentowi nawigacji satelitarnych TomTom. Gigant z Redmond twierdzi, że produkty TomTom bazujące na Linuksie naruszają patenty dotyczące systemu plików FAT. Pomimo pierwotnej próby odparcia ataku, TomTom ostatecznie zgodził się na zapłacenie za licencje oraz usunięcie z kodu kłopotliwych fragmentów.

Mimo że patenty Microsoftu dwukrotnie przeszły przez rewizję biura patentowego, to OIN - środowisko spod znaku pingwina - uważa, że głębsza analiza pozwoli unieważnić patenty systemu plikowego FAT. W tym celu Open Invention Network nawołuje do wzięcia udziału w programie Linux Defenders (z ang. obrońcy Linuksa) i zgłaszanie na stronie www.post-issue.org wcześniejszych prac dotyczących opatentowanych rozwiązań.

Wsparcie od Red Hata

OIN uzyskało również poparcie firmy Red Hat, która bardzo chętnie wspiera wszelkie działania wspólnoty twórców oprogramowania open source. "Jesteśmy szczególnie zadowoleni, że Open Invention Network Linux Defenders zachęca do dogłębnej analizy trzech patentów Microsoftu, które zostały użyte w sprawie przeciwko TomTom, aby atakować oprogramowanie open source, ponieważ liczne doniesienia wskazują na słabość tych patentów" - brzmi oświadczenie firmy.

Red Hat, poprzez wspieranie akcji, chce również wymusić na Microsfcie silniejsze gwarancje, że jego patenty nie będą używane w celu utrudnienia funkcjonowania Linuksowi.

Na blogu Microsoftu można znaleźć informację, że pozew przeciwko TomTom był odosobnionym przypadkiem. Jednak już w wywiadzie dla CNET przedstawiciel firmy, Horacio Guiterrez powiedział, że nie jest w stanie jednoznacznie stwierdzić, że nie będzie kolejnych pozwów przeciwko firmom powiązanych z Linuksem, które naruszają patenty Microsoftu.

Czas na zmianę?

Co więcej, niektórzy miłośnicy Linuksa chcą wykorzystać zamieszanie wokół unieważnienia patentów do zachęcenia przemysłu technologicznego, aby porzucił system plików Microsoftu. Dyrektor Linux Foundation powiedział, że system FAT jest łatwy do zastąpienia, i że Linux Foundation udzieli pomocy wszelkim inicjatywom dotyczącym pozbycia się go.


Źródło: CNET, Arstechnica
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy