Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Patenty biją po kieszeniach użytkowników Windowsa

17-04-2007, 16:40

Ponad 20 dolarów płaci każdy użytkownik Windowsa za porozumienia patentowe, jakie zmuszony był zawrzeć Microsoft - wynika z obliczeń organizacji Software Freedom Law Center (SFLC). Autorzy oszacowań chcą zwrócić uwagę na to, w jaki sposób patenty na oprogramowanie podnoszą jego koszty.

Oczywiste jest to, że kupując Windows płaci się nie tylko za pracę deweloperów, ale także za wszystkie operacje rynkowe, dzięki którym ten produkt może być dostępny w sklepach. Wydatki, np. na reklamę są zrozumiałe, ale już wydatki związane z naruszeniami patentowymi to coś, co jest tylko ubocznym efektem kontrowersyjnych uwarunkowań prawnych w USA.

Zdaniem przedstawicieli organizacji SFLC, aż 21,50 USD w cenie każdego Windowsa, to właśnie opłata za porozumienia patentowe.

Obliczenia SFLC bazują na kwotach, jakie Microsoft w ciągu trzech ostatnich lat wydał na takie porozumienia. Jest to w sumie 4 mld USD, wliczając głośne porozumienia z Sun, Novellem i Alcatel-Lucent.

Do tych kosztów należy doliczyć pieniądze przeznaczone na procesy sądowe. Z oświadczenia, jakie Brad Smith z Microsoftu złożył w 2005 roku wynika, że chodzi o 100 mln USD rocznie, czyli w przybliżeniu o 300 mln w ciągu trzech lat. Te wszystkie sumy porównano z oszacowaniami dotyczącymi liczby legalnie sprzedanych kopii systemu Windows w ciągu tego okresu.

Wysokość tego, co SFLC określiło mianem "patentowego podatku" może nie wydawać się zatrważająca, ale oczywiście należy pamiętać, iż koszty z nim związane ponoszą np. instytucje państwowe. W szkole, w której pracuje 50 komputerów łączna wysokość "patentowego podatku" wynosi 1000 USD. Gdybyśmy zliczyli łączną wysokość "podatku" dla wszystkich instytucji w jednym państwie, to suma z pewnością robiłaby wrażenie.

SFLC podkreśla jednocześnie, że użytkownicy Linuksa nie płacą "patentowego podatku". Co prawda przedstawiciele Microsoftu często twierdzili, że samo jądro Linuksa narusza wiele patentów, ale jak dotąd nie zaowocowało to procesami. Warto też zaznaczyć, że kilka firm (np. IBM i Nokia) zobowiązało się do odstąpienia od oskarżeń o naruszenia patentowe przeciwko twórcom otwartego systemu.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: SFLC