Partia Piratów: stwórzmy nowe Prawo Prasowe!

02-09-2007, 21:21

Partia Piratów (PP) zaapelowała do wszystkich internautów o pomoc w utworzeniu projektu ustawy "Obywatelska Ustawa o Prawie Prasowym". Jest to odpowiedź na niedawne postanowienie Sądu Najwyższego (SN) z którego wynika, że blogerzy i autorzy stron internetowych powinni je rejestrować jako prasę, dziennik lub czasopismo.

O kontrowersyjnym postanowieniu SN pisaliśmy wczoraj. Przypomnijmy, że Sąd uznał, że jeśli strona internetowa aktualizowana jest przynajmniej raz w tygodniu, to serwis należy uznać za dziennik, a jeśli przynajmniej raz w roku - za czasopismo. Nie ma tu znaczenia kto prowadzi ten serwis, w jakim celu i jakie treści w nim zamieszcza. Rejestracji podlega więc np. blog dziewięciolatka dotyczący chomików.

W przesłanym do Dziennika Internautów stanowisku przedstawiciele Partii Piratów stwierdzili, że taką sytuację uważają za absurdalną. W ich ocenie obecna Ustawa o Prawie Prasowym jest jawną próbą ograniczenia najbardziej podstawowego prawa do wolności, w tym wolności słowa.

Dlatego właśnie partia apeluje do wszystkich internautów, zwłaszcza osób, będących właścicielami stron internetowych, o pomoc w tworzeniu projektu ustawy "Obywatelska Ustawa o Prawie Prasowym", a następnie w dalszym etapie projektu, o pomoc w zebraniu podpisów pod ustawą. Konieczność wprowadzenia takiej ustawy przedstawiciele PP uzasadnili w takich słowach:

Sytuację tę (konieczność rejestrowania stron i blogów - red.), uważamy za największy absurd XXI w., który działa na szkodę społeczną. Obecna Ustawa o Prawie Prasowym , jawnie ogranicza sferę wolnościową człowieka, dokonuje inwazji w Jego życie prywatne (rejestracja anonimowych blogów o charakterze pamiętnika), sprzyja cenzurowaniu twórczości, zabija kreatywność, a w efekcie prowadzi do zahamowania rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Dlatego nie możemy pozwolić na to, aby w państwie o ustroju demokratycznym, funkcjonowało prawo, krzywdzące jego obywateli, tylko z tego względu, iż twórcy aktualnej ustawy uprościli pojęcie (...) "internetu", ogarniając go jako całość, a nie jego poszczególne części składowe.

Osoby, które chciałyby pomóc w tworzeniu obywatelskiej ustawy są proszone o kontakt e-mailowy z PP (biuro[at]partiapiratow.org.pl). Kiedy projekt ustawy już powstanie PP ma zamiar poddać go ocenie internautów.

Dziennik Internautów jest patronem medialnym projektu "Obywatelskiej Ustawy o Prawie Prasowym".

Źródło: Partia Piratów
  
znajdź w serwisieRSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031