Parszywa dwunastka najmocniej spamujących krajów świata

24-07-2014, 19:58

Zestawienie krajów rozsyłających najwięcej wiadomości-śmieci w drugim kwartale 2014 roku otwierają Stany Zjednoczone. Polska dzielnie pozostaje poza rankingiem.

Raport przedstawiony przez Sophos składa się z dwóch zestawień: procentowego udziału konkretnych krajów w dystrybucji światowego spamu oraz ilości spamu przypadającej na mieszkańca danego kraju. Za punkt odniesienia przy konstrukcji raportu przyjęto Stany Zjednoczone. Dopiero analiza obu „dwunastek” pozwala ocenić faktyczną skalę problemu w danym kraju.

Parszywa dwunastka - procentowy udział krajów w dystrybucji światowego spamu

Polska poza rankingiem

Polska, która jeszcze w 2013 roku znajdowała się w pierwszej dziesiątce, konsekwentnie utrzymuje się poza rankingiem. W drugim kwartale tego roku nasz kraj uplasował się na 18 miejscu według procentowego udziału w generacji światowego spamu i 38 pozycji przy uwzględnieniu liczby ludności.

Drastyczne zmiany na Białorusi

Zdecydowaną zmianę na lepsze odnotowano w przypadku Białorusi, która drastycznie zmniejszyła ilość spamu przypadającego na jednego mieszkańca w porównaniu z ostatnim kwartałem ubiegłego roku (z 10.4 do 1.9 wartości USA) i ustąpiła pierwsze miejsce Bułgarii, która nie figurowała w poprzednim raporcie.

Parszywa dwunastka - ilość spamu przypadająca na mieszkańca danego kraju

Stany Zjednoczone po raz pierwszy w obu rankingach

Amerykanie tradycyjnie zajęli pierwsze miejsce według procentowego udziału w dystrybucji spamu. Nieoczekiwanie uplasowali się też na 12 miejscu według ilości spamu na jednego mieszkańca, co może świadczyć o większych niż przypuszczano problemach z cyberprzestępczością w Stanach Zjednoczonych.

Silna reprezentacja Zachodu

Szwajcaria, która w trzech ostatnich kwartałach nie pojawiała się w rankingu powyżej 20 pozycji, tym razem dostała się na podium. W zestawieniu znalazły się też dwa nowe zachodnioeuropejskie państwa - Włochy, które w ostatnim roku zajmowały 14 miejsce, nie dziwią swoją obecnością tak bardzo jak Francja, która zmieniła miejsce z 27 na 5.

Czytaj także: Uwaga na podejrzane e-maile rzekomo od Poczty Polskiej


Źródło: Sophos
Tematy pokrewne:  

tag spamerzytag spamtag Sophostag rankingitag Parszywa dwunastka
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31