Państwo może zapłacić za bankructwo JTT

16-03-2010, 13:06

Ponad 38 mln zł odszkodowania od Skarbu Państwa zasądził na rzecz MCI Management S.A. Sąd Okręgowy we Wrocławiu. Sprawa ma związek z toczącym się od dawna sporem dotyczącym spółki JTT, która chciała uniknąć podatku VAT, dostarczając komputery dla szkół.

Jak informuje MCI Management S.A., Sąd Okręgowy we Wrocławiu zasądził na jej rzecz kwotę 38.512.000 PLN wraz z odsetkami ustawowymi od dnia 8 czerwca 2006 do dnia zapłaty. Na dzień ogłoszenia wyroku odsetki wyniosły 17.429.000 PLN. Wyrok nie jest jednak prawomocny i przysługuje od niego apelacja.

Wspomniane odszkodowanie zostało zasądzone za szkodę poniesioną w związku z utratą wartości posiadanych przez MCI Management S.A. akcji spółki JTT Computer S.A. Spółka ta (tzn. JTT) została doprowadzona do upadłości na skutek decyzji organów podatkowych, które według MCI były podejmowane błędnie i z naruszeniem prawa.

Sąd podzielił w pełni stanowisko MCI Management wyrażone w pozwie i prezentowane podczas procesu, zarówno co do zasady, jak i kwoty roszczenia.

>>> Czytaj: Skarbowcy zapłacą za złe decyzje. Chcą polis OC

W tym miejscu warto przypomnieć historię firmy JTT. 12 lat temu uczestniczyła ona w rządowym programie, którego celem było wyposażenie polskich szkół w komputery. JTT sprzedawała swoje komputery, eksportując je do Czech i następnie importując. To pozwalało na zwolnienie spółki z podatków i jednocześnie na zakup większej liczby komputerów. Na drodze stanął jednak fiskus, który po przeprowadzonej kontroli zmusił firmę do zapłacenia 10 milionów złotych podatku i kar. To doprowadziło JTT do upadku.

Wydany wczoraj wyrok ma niemałe znaczenie, gdyż potwierdza, że skarb państwa może ponieść konsekwencje w wyniku błędnych decyzji urzędników. Konrad Sitnik, wiceprezes zarządu MCI Management SA, odnosząc się do wyroku, powiedział, że wnioski z niego płynące powinny służyć tworzeniu takich rozwiązań podatkowych, które będą pozytywne dla firm.

Zarząd MCI Management zwraca jednak uwagę na fakt, że wyrok nie jest prawomocny. Przedstawiciele reprezentującej Skarb Państwa Prokuratorii Generalnej już zapowiedzieli wniesienie apelacji, o czym można poczytać m.in. w TVN24.pl. Sprawa będzie miała swój dalszy ciąg.

>>> Czytaj: e-Handel: Fiskus uzyska więcej danych?


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Grudzień 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031