Panda: 2/3 nastolatków to cyberprzestępcy

20-05-2009, 15:36

67% nastolatków próbowało włamywać się na profile swoich znajomych z portali społecznościowych bądź komunikatorów - wynika z badania przeprowadzonego przez Panda Security. Natomiast co piąta badana osoba przyznała, iż publikowała w sieci kompromitujące zdjęcia swoich znajomych bez ich zgody.

Aż 67% respondentów przyznało się do więcej niż jednej próby nielegalnych działań w sieci. Były to włamania na profile znajomych na portalach społecznościowych oraz próby przejmowania kontroli nad komunikatorami internetowymi. W Polsce podobne działania należą do coraz częstszych, czego przykładem jest zatrzymanie w połowie maja 2009 r. twórcy fałszywej strony nasza-klasa.pl.

Z kolei 20% badanych przyznało, iż propagowało w sieci lub umieszczało na wybranych stronach internetowych kompromitujące zdjęcia swoich przyjaciół bez ich zgody. Redakcja DI przypomina, że takie zachowanie może spowodować poważne konsekwencje.

Na początku 2007 roku Dziennik Internautów podawał, iż w serwisie Google Video znalazł się film, na którym 14-letnia gimnazjalistka uprawia seks ze starszym od niej chłopakiem. Rok później w sieci pojawił się film ukazujący parę gimnazjalistów uprawiających seks w dyskotece. Ostatnia sytuacja mogła skończyć się tragicznie, gdyż sfilmowana dziewczyna próbowała popełnić samobójstwo.

1/3 czasu na naukę

Zgodnie z wynikami badania nastolatkowie 32% czasu spędzonego w sieci przeznaczają na naukę. Pozostały czas poświęcają na rozrywkę (oglądanie filmów, słuchanie muzyki, gry online czy rozmowy ze znajomymi). Przeciętny nastolatek objęty badaniem spędza w sieci średnio 18,5 godziny tygodniowo.

Co ciekawe, 63% rodziców zadeklarowało troskę o bezpieczeństwo swoich dzieci w sieci. Wśród zagrożeń, które wymienili znalazły się kontakty z obcymi czy dostęp do szkodliwych treści. Natomiast nikt z nich nie wyraził obawy, iż jego dziecko może być zaangażowane w nielegalne działania w internecie.

Badanie zostało przeprowadzone między styczniem a kwietniem 2009 r. wśród 4091 nastolatków w wieku 15-18 lat.


Źródło: Panda Security, Dziennik Internautów
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy