Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Choć liczba użytkowników internetu w Polsce ciągle rośnie, to odsetek osób potrafiących zabezpieczyć swój komputer przed szkodliwym oprogramowaniem jest wciąż bardzo mały.

Z opublikowanego w grudniu 2007 r. raportu GUS zatytułowanego "Wykorzystanie technologii informacyjno-telekomunikacyjnych w gospodarstwach domowych i przez osoby prywatne w 2007 r." wynika, że 39 procent mieszkańców Polski w wieku 16-74 regularnie korzysta z internetu.

Większość polskich internautów deklaruje korzystanie z poczty elektronicznej, duży odsetek wykorzystuje Sieć w celu ściągania gier, muzyki, filmów oraz programów. Rośnie również popularność usług, jak choćby bankowości internetowej.

Z informacji zebranych przez GUS wynika, że o ile korzystać z wyszukiwarki internetowej czy wysyłać e-maile potrafi duży odsetek korzystających z internetu (odpowiednio 48 i 35 proc.), to ustawiać zabezpieczenia chroniące przed wirusami i programami szpiegującymi potrafi jedynie 13 proc. internautów.

Raporty G DATA Security Labs wskazują, że to właśnie osoby korzystające z poczty elektronicznej już od jakiegoś czasu są celem ataków cyberprzestępców. Jednymi z najbardziej aktywnych są ci zajmujący się phishingiem, wykorzystując w swojej działalności coraz bardziej wyrafinowane metody uzyskiwania prywatnych informacji i haseł (np. do kont bankowych).

Dlatego oprócz zabezpieczenia własnego komputera, warto dbać o internetowe bezpieczeństwo rodziny i mniej obeznanych z siecią znajomych. Nawet najbezpieczniejszy komputer nie zastąpi bowiem zdrowego rozsądku i powszechnej świadomości zagrożeń wiążących się z korzystaniem z internetu.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: GUS, G DATA



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR