Outsourcing kadr i płac - sposób na optymalizację funkcjonowania przedsiębiorstwa

12-03-2020, 09:11

Coraz większa liczba współczesnych przedsiębiorstw, w trosce o utrzymanie swojej konkurencyjności i ogólnie pojętej stabilności funkcjonowania, decyduje się koncentrować większą uwagę na swoim core businessie - kosztem procesów pobocznych.

Wszelkie procesy biznesowe nie związane bezpośrednio z działalnością główną, tradycyjnie obsługiwane przez dedykowane działy danej firmy, obecnie coraz chętniej powierzane są zewnętrznym podmiotom wykonawczym. Outsourcing nie jest, co prawda, niczym nowym, jednak można odnieść wrażenie, że dopiero w naszych czasach jego rola została należycie zrozumiana i doceniona. Rosnące znaczenie tego modelu wynika w dużej mierze z faktu, że w coraz większym stopniu wszyscy jesteśmy uzależnieni od nowoczesnych technologii, a przedsiębiorstwom trudno jest samodzielnie dotrzymać kroku ich rozwojowi - korzystanie z zewnętrznych ekspertów staje się siłą rzeczy nieodzowne.

outsourcing kadr i płac

Niemniej, outsourcing to metoda poprawy działania przedsiębiorstwa nie tylko tam, gdzie w grę wchodzi hi-tech. To sposób na innowację i optymalizację także w takich dziedzinach, jak np. obsługa płac i spraw kadrowych. Przykładem tego może być firma HRO+ (Human Resources Outsourcing, hroplus.pl) świadcząca kompleksowe usługi głównie dla podmiotów z sektora średnich i dużych firm.

Dla przedsiębiorców, którzy decydują się na powierzenie prowadzenia kadr i płac zewnętrznej firmie eksperckiej, korzyści mogą być wielorakie:

  • niższe koszty bieżące (miesięczna opłata za usługę zamiast tradycyjnych kosztów zatrudnienia jednego lub więcej pracowników na etacie);
  • usprawnienie obsługi poprzez oddelegowanie poszczególnych zadań dedykowanym specjalistom (zamiast pojedynczej osoby na wewnętrznym etacie, siłą rzeczy nie nadążającej z uzupełnianiem swoich kompetencji w każdej dziedzinie);
  • dotrzymywanie terminowości składania dokumentów, m.in. do ZUS i US;
  • gwarancja zgodności z aktualnymi przepisami (w miejsce konieczności samodzielnego śledzenia ciągle zmieniających się regulacji prawnych i wdrażania wynikających z nich zaleceń).

Kolejną różnicą jest to, że dedykowane firmy outsourcingowe są w stanie zaproponować dodatkowe udogodnienia, których nie byłby w stanie zrealizować samodzielnie wewnętrzny dział kadr i płac w obsługiwanej firmie. Przykładem może być tutaj oferowane przez firmę HRO+ rozwiązanie informatyczne pod nazwą Portal Pracowniczy, umożliwiające pracownikom firmy klienta samodzielne załatwianie takich spraw, jak złożenie wniosku urlopowego, wygenerowanie i wydrukowanie deklaracji PIT 11, IMIR czy sprawdzenie limitów urlopowych - a wszystko to zdalnie, za pomocą standardowej przeglądarki internetowej. (Szczegółowe informacje dostępne na stronie hroplus.pl)

"Dotychczasowy, stary sposób myślenia wyglądał często następująco: Małe firmy korzystały z biur rachunkowych, gdyż ich właściciele nie mieli po prostu kompetencji ani czasu, aby zajmować się tymi sprawami. Duże i średnie firmy stawiały zaś na własne (często bardzo rozbudowane) działy HR i payroll. Nowy, współczesny sposób myślenia wygląda odmiennie: duże i średnie firmy mogą wiele zyskać na korzystaniu z outsourcingu HR - dzięki wielorakim korzyściom, zarówno ilościowym, jak i jakościowym. Dzięki outsourcingowi twardego HR-u  spółki mogą np. skupić się na employer brandingu, który w dobie rynku pracownika jest niezmiernie istotny." - mówi Anna Borowiec, Dyrektor ds. outsourcingu HR.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag outsourcingtag Kadry i płace
To warto przeczytać


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Październik 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Serwisy specjalne: