Otwarte dane publiczne - konferencja ePSIplatform i Centrum Cyfrowego

04-02-2013, 10:13

Europejska konferencja poświęcona otwartości danych i re-use odbędzie się 22 lutego w Warszawie. Będzie to okazja, by zachęcić różne instytucje do oddawania danych i korzystania z nich, ale również do zapoznania się z doświadczeniami innych krajów w obiecującym obszarze ponownego wykorzystania danych z sektora publicznego.

Dziennik Internautów sporo ostatnio pisał o re-use, czyli ponownym wykorzystaniu danych z sektora publicznego. Chodzi o to, by pewne dane wytwarzane przez instytucje publiczne (np. dane prawne, pogodowe, geograficzne) były dostępne dla obywateli i firm m.in w celu tworzenia nowych usług, nawet komercyjnych.

W Polsce re-use teoretycznie jest możliwe, praktycznie ciężko tę ideę realizować, a szkoda. Według Komisji Europejskiej wartość rynku aplikacji dla urządzeń mobilnych, które częściowo oparte są na danych z sektora publicznego, do 2013 r. może wzrosnąć do 15 mld EUR.

Być może zainteresowane strony lepiej zrozumieją korzyści z re-use dzięki konferencji ePSIplatform i Centrum Cyfrowego, która odbędzie się w Warszawie 22 lutego 2013. Wstęp na konferencję jest bezpłatny, trzeba się tylko zarejestrować. Następnego dnia po konferencji (w sobotę, 23 lutego) odbędzie się hackaton otwartych danych.

Tegoroczna edycja odbędzie się 22 lutego 2013 r. w „starym BUWie”, budynku ulokowanym w sercu kampusu Uniwersytetu Warszawskiego.

Wydarzenie będzie się składało z sesji plenarnych z najważniejszymi specjalistami od tematu otwartości oraz szeregu równoległych ciągów tematycznych. Wśród omawianych tematów będą m.in:

  • ponowne wykorzystanie danych w świetle prawa,
  • otwarte dane w Polsce oczyma praktyków,
  • otwartość danych w kontekście prywatności, licencjonowanie…

Konferencja jest skierowana do posiadaczy danych publicznych, twórców aplikacji, dziennikarzy zajmującymi się danymi, prawodawców, przedstawicieli organizacji zajmujących się ochroną konkurencji, osób zainteresowanych tematyką otwartych danych, posiadaczy portali z danymi, komercyjnych użytkowników danych publicznych, twórców startupów, naukowców, organizacji pozarządowych oraz do każdego, kto jest zainteresowany tematem. 

W poprzedniej edycji konferencji, która odbyła się w Rotterdamie, wzięło udział ponad 300 uczestników z 40 krajów.

Więcej informacji na stronie Centrum Cyfrowego. Poniżej program imprezy.

EPSI Conference Program 1.11 by di24pl


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930