Oszuści też sprzedają bilety na Euro 2012

redakcja 07-03-2011, 16:33

Sprzedaż biletów na mecze Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012 zaczęła się kilka dni temu, a w internecie pojawiły się już fałszywe strony oferujące wejściówki na to ważne sportowe wydarzenie. Przedstawiciele UEFA podkreślają, że jedynym legalnym i w pełni bezpiecznym sposobem nabycia biletów jest zamówienie ich na stronie organizacji. Kibice są jednak zdezorientowani - witryny prowadzone przez oszustów wyglądają bardzo profesjonalnie.

- Tego typu przestępstwa nie są niczym nowym - są one nierozerwalnie związane z procesem sprzedaży internetowej. Każde duże wydarzenie sportowe lub medialne przyciąga cyberprzestępców starających się naciągnąć nieświadomych ludzi - tłumaczy Filip Demianiuk, Regional Technical Manager CEE, Russia & CIS w firmie Trend Micro, podkreślając, że najważniejsze jest zachowanie zdrowego rozsądku. Należy oczekiwać, że im bliżej terminu rozgrywek, tym więcej fałszywych sprzedawców pojawi się w internecie.

Jak nie paść ofiarą oszustów?

  • Należy postępować zgodnie z oficjalną instrukcją UEFA: bilety można zamówić (i zapłacić za nie) jedynie poprzez stronę UEFA.com. Jeśli zdecydujemy się na zakup biletów oferowanych na innej stronie, musimy się liczyć z możliwością utraty pieniędzy. Jeśli nawet bilety zostaną do nas wysłane, to możemy zostać niewpuszczeni na stadion - bilety mogą być bowiem fałszywe.

  • Musimy mieć pewność, że strona, którą odwiedzamy, jest w pełni bezpieczna: starajmy się korzystać ze znanych, pewnych rozwiązań badających reputację witryn internetowych.

  • Zawsze należy upewnić się, że komputer, za pomocą którego dokonujemy płatności, nie jest zainfekowany: istnieje wiele złośliwych programów, w tym takie, które rejestrują wszystko, co piszemy na klawiaturze (nazywane keyloggerami). Z ich pomocą przestępcy mogą przechwycić wprowadzane przez nas loginy i hasła. Jeśli nie jesteśmy absolutnie pewni stanu zabezpieczeń naszego komputera w momencie dokonywania płatności, zaktualizujmy oprogramowanie zabezpieczające i przeprowadźmy skanowanie systemu. Można do tego wykorzystać również skanery online.

  • Powinniśmy być czujni - jeżeli coś wzbudza nasze podejrzenia, to powinniśmy natychmiast przerwać połączenie.

>> Czytaj także: Wypróbuj swoje szczęście, zdobywając bilet na Euro 2012


Źródło: Trend Micro
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930