Oszuści też czekają na Euro 2012

25-05-2012, 08:02

Pojawiły się nieprawdziwe oferty wynajmu kwater dla kibiców podczas Euro 2012 - informują eksperci z firmy ESET. Pierwsze tego typu oszustwa wykryto już na Ukrainie.

Eksperci z firmy ESET podkreślają, że wspomniane oszustwa nie należą do wyszukanych ani też nie są niczym nowym, jednak zbliżające się mistrzostwa w piłce nożnej mogą wpłynąć na nagły wzrost liczby tego typu incydentów. Szwindel polega na tym, że w sieci publikowana jest atrakcyjna cenowo oferta adresowana do kibiców Euro 2012, dotycząca wynajmu prywatnej kwatery lub hotelowego pokoju.

Skuszony niską ceną internauta nawiązuje kontakt ze sprzedawcą, a następnie wpłaca zaliczkę. Po wpłaceniu stosownej kwoty na wskazane konto kontakt ze sprzedawcą nagle się urywa. Należy podkreślić, że takie fałszywe oferty wynajmu pokoi pojawiają się nie tylko na specjalnie przygotowanych stronach WWW, ale również w dużych i znanych serwisach.

Czytaj też: Oszuści też sprzedają bilety na Euro 2012

Eksperci z firmy ESET przypuszczają, że większość tego typu oszustw zostanie ujawniona dopiero po rozpoczęciu mistrzostw, kiedy zagraniczni fani piłki nożnej zjawią się na Ukrainie i w Polsce. Wtedy też niektórzy z nich będą bezskutecznie próbowali ulokować się w prywatnych kwaterach i hotelowych pokojach, za które zapłacili, ale które albo nie istnieją, albo nie były oferowane pod wynajem przez ich właścicieli.

Jak nie wpaść w pułapki zastawiane przez oszustów w sieci?

Eksperci z firmy ESET radzą sprawdzać wiarygodność publikowanych w internecie ofert. Nie jest to jednak zadanie łatwe, zwłaszcza w przypadku kwater prywatnych. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z urzędem danego miasta i sprawdzenie, czy dana kwatera jest wpisana do stosownego rejestru oraz czy właścicielem jest ta sama osoba, która prosi nas o zaliczkę. Niestety nie każdą ofertę można sprawdzić w ten właśnie sposób. W przypadku pokoju hotelowego weryfikacja jest znacznie prostsza. Najpierw warto zweryfikować w sieci czy dany hotel w ogóle istnieje (pomocne mogą okazać się serwisy typu tripadvisor.com), a następnie należy skontaktować się z recepcją hotelu i sprawdzić, czy oferta odnaleziona w internecie jest prawdziwa.


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Kwiecień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930