Oszukali na aukcjach kilkaset osób

04-12-2007, 08:14

Policja zatrzymała trzy osoby, które zajmowały się wyłudzaniem pieniędzy oferując na aukcjach internetowych towary, których nie posiadały. W ten sposób podejrzani oszukali kilkaset osób, które straciły około 150 tys. zł - informują funkcjonariusze.

Zatrzymania 25-letniego Pawła B., 22-letniej Moniki J. i 45-letniego Grzegorza A. dokonano w Gdańsku. Jak ustaliła policja, aukcyjna szajka działała od 2006 roku. Zajmowali się przede wszystkim sprzedażą monet o dużej wartości numizmatycznej.

Na początku sprzedawali między sobą tanie egzemplarze. Dzięki temu zdobyli pozytywne komentarze oraz wiarygodność wśród innych użytkowników. Następnie rozpoczęli wystawianie na aukcjach drogich monet, które rzekomo posiadali. Niestety, kupujący, którzy zdecydowali się na przedpłatę za wylicytowany towar, nie otrzymywali go, a kontakt ze sprzedawcą urywał się.

Policja poinformowała, że sprawcy prowadzili swoją przestępczą działalność z różnych kawiarenek internetowych, licząc, że ten sposób "ukrywania się" nie pozwoli ich namierzyć. Funkcjonariusze mają już jednak doświadczenie z tego typu przestępstwami i przy pomocy działu bezpieczeństwa portalu aukcyjnego, po kilku miesiącach systematycznego monitoringu, doprowadzili do zatrzymania podejrzanych.

Podczas rutynowych przeszukań policjanci zabezpieczyli kilka komputerów, nośniki danych, telefony komórkowe, karty SIM oraz dokumentację bankową.

Głównym podejrzanym w tej sprawie jest 25-letni Paweł B., który trafił na trzy miesiące do aresztu. Pozostała dwójka pozostała na wolności i ma tylko podpisywać listę osób dozorowanych. Za oszustwo grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Źródło: Policja.pl
Tematy pokrewne:  

tag policjatag oszustwatag numizmatykatag monetytag Gdańsktag aukcje
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy