"Ostatnia Wieczerza" w internecie

26-10-2007, 08:42

Wkrótce w internecie będzie można obejrzeć zdjęcie "Ostatniej wieczerzy" Leonarda Da Vinci w rozdzielczości 16 gigapikseli. Będzie to niemała atrakcja dla wielbicieli sztuki i amatorów różnego rodzaju spiskowych teorii związanych z tym dziełem.

Zdjęcie umieści w internecie firma HAL9000 przy wsparciu z wydawnictwem DeAgostini. Fotografia powinna być dostępna od soboty pod adresem www.haltadefinizione.com.

"Ostatnia Wieczerza" Leonarda Da Vinci to znany fresk znajdujący się refektarzu kościoła Santa Maria delle Grazie w Mediolanie. Miłośnicy sztuki znają to malowidło jako jedno z najbardziej nietrwałych dzieł w historii sztuki (Da Vinci wykonał je nietypową techniką). Jest podziwiane za kompozycję i proporcje.

Obraz Leonarda znalazł się także w obszarze zainteresowania miłośników Teo Fiction. Swojego czasu włoski informatyk Slavisa Pesci ogłosił, że po nałożeniu na obraz "Ostatnia Wieczerza" jego lustrzanego odbicia, uwidacznia się postać rycerza oraz postać trzymającą w ramionach dziecko (tak opracowane zdjęcie obrazu można obejrzeć na stronie Kod-Leonarda.com).

Niektórzy uważają, że jest to potwierdzenie poglądu wyrażonego w książce Dana Browna, który głosił, że Jezus ożenił się z Marią Magdaleną i miał z nią dziecko.

Z "Ostatnią Wieczerzą" są też związane mniej sensacyjne ciekawostki. Na obrazie da się zobaczyć 27 rąk, ale tylko 13 osób. Jedna "dodatkowa" ręka (trzymająca nóż) jest widoczna za plecami trzeciego apostoła na lewo od Chrystusa.

Vincenzo Mirarchi z firmy HAL9000 podkreślił w wypowiedzi dla agencji Reuters, że intencją przyświecającą jego firmie jest umożliwienie podziwiania obrazu miłośnikom sztuki. Codziennie chcą go zobaczyć tłumy zwiedzających i nawet będąc na miejscu nie można spokojnie się nad nim zastanowić. Poza tym fresk cały czas niszczeje i z czasem dokument w formie takiego zdjęcia może być jeszcze cenniejszy.

Źródło: Reuters
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31