Organizacje pozarządowe pytają o kolejne dokumenty ws. ACTA

10-02-2012, 19:38

Grupa organizacji pozarządowych - w tym Fundacja Panoptykon, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania oraz Fundacja Nowoczesna Polska - wysłała dziś oświadczenie do premiera Donalda Tuska i ministra Michała Boniego w związku z ujawnieniem dokumentów negocjacyjnych dotyczących ACTA.

W oświadczeniu organizacje podziękowały za udostępnienie pierwszych dokumentów związanych z ACTA, co było wynikiem poniedziałkowej debaty obywatelskiej z udziałem przedstawicieli rządu. Nasz postulat dotyczący publikacji dokumentów wynika z potrzeby zrozumienia intencji, jakie stały za poszczególnymi postanowieniami ACTA, a które mogą być interpretowane właśnie w kontekście stanowisk negocjacyjnych poszczególnych państw - czytamy w oświadczeniu.

Jednocześnie organizacje podkreśliły, że ich prośba dotyczy upublicznienia wszelkich stanowisk zakomunikowanych przez Rząd RP w trakcie negocjacji, a nie wyłącznie instrukcji negocjacyjnych. Znajomość tych stanowisk jest niezbędna do przeprowadzenia rzetelnej analizy treści umowy ACTA oraz możliwych konsekwencji przyjęcia tego porozumienia przez Polskę. Z dalszej części oświadczenia możemy dowiedzieć się, o jakie konkretnie dokumenty chodzi.

Liczymy, że Rząd RP użyje swoich uprawnień dla ujawnienia:

  • mandatu negocjacyjnego, jaki Komisja otrzymała od Rady UE,
  • innych dokumentów mających charakter wytycznych dla zespołu negocjującego,
  • cyklicznych sprawozdań przedstawianych przez Komisję Radzie UE,
  • wszelkich innych dokumentów opracowanych przez Parlament Europejski, które mogą mieć wpływ na interpretację postanowień ACTA.

Wciąż nie wiadomo, czy na stronach MKiDN zostały ujawnione wszystkie dokumenty dostępne administracji publicznej w sprawie ACTA. W oświadczeniu czytamy: Jeżeli wciąż istnieją dokumenty nieujawnione, w tym objęte klauzulą tajności, uprzejmie prosimy o ich wskazanie wraz z powodami, dla których nie mogą one zostać opublikowane, albo informacją, kiedy taka publikacja nastąpi.

Czytaj także: ACTA: Dokumenty MKiDN, karteczki, atak hakerów i wymuszona przejrzystość

Sygnatariusze oświadczenie  zadeklarowali ponadto chęć dalszej pomocy w działaniach na rzecz prowadzenia publicznej debaty związanej z ACTA, a także stworzenia prawidłowego środowiska dla przeprowadzenia rzetelnych konsultacji społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości, jakie stwarzają narzędzia internetowe.

Zasygnalizowali też, że debata publiczna na temat ACTA przenosi się do ośrodków akademickich. Pięć uczelni wyższych zaplanowało już bowiem spotkania z udziałem autorytetów z różnych dziedzin nauki. Udział przedstawicieli administracji publicznej w tych wydarzeniach byłby kolejnym krokiem na rzecz przeprowadzenia otwartego dialogu społecznego - uważają organizacje pozarządowe.

Pełną treść oświadczenia wraz z załącznikami można znaleźć na stronie panoptykon.org (plik PDF, 4 strony).

Czytaj także: Instrukcje negocjacyjne ACTA - nie jest tragicznie, ale wciąż mało wiemy


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31