Oracle wymusi wycofanie Androida?

08-06-2011, 18:48

Jest to jeden ze scenariuszy, jaki może się zrealizować, jeśli firma wygra z Google'em proces o naruszenie patentów, w którym domagać się będzie bardzo wysokiego odszkodowania. Na tyle wysokiego, że dla Google'a nieopłacalne stać się może utrzymywanie Androida.

W sierpniu zeszłego roku firma Oracle złożyła pozew przeciwko Google'owi w sprawie rzekomego naruszenia przez tę drugą firmę siedmiu patentów związanych z językiem programowania Java w systemie operacyjnym Android. Domaga się ona wstrzymania sprzedaży systemu, a także wysokiego odszkodowania za celowe, zdaniem Oracle'a, naruszenie prawa. Google w październiku odrzuciła wszelkie oskarżenia, zarzucając jednocześnie firmie hipokryzję. Ta bowiem nawoływała do jak największej otwartości Javy, jej stanowisko zmieniło się jednak wraz z przejęciem Sun Microsystems w styczniu zeszłego roku.

>> Czytaj więcej: Google: Oracle to hipokryci

Sonda
Korzystasz z Androida?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

Google skierowała do sądu w San Francisco kolejne pismo procesowe, w którym wyjaśniono, o co de facto chodzi Oracle'owi. Firma, zdaniem Google'a, dąży nie tyle do zawarcia umowy licencyjnej, co do uzyskania wysokiego odszkodowania za wcześniejsze straty. Twórca Androida obawia się, że w przypadku zwycięstwa będzie musiał wypłacić Oracle'owi więcej pieniędzy, niż dotychczas na nim zarobił.

Wygląda bowiem na to, że Oracle domaga się uwzględnienia przychodów ze wszystkich reklam, jakie zostały wyświetlone w telefonach z Androidem, jako część niezbędną do wyliczenia łącznej wysokości odszkodowania. Firma wspomina także, że swego czasu Microsoft zapłacił firmie Sun 900 milionów dolarów za ochronę Javy przed fragmentacją - pisze Business Insider. Czy więc Oracle domagać się będzie podobnej kwoty od Google'a?

Pierwsza rozprawa za mniej niż pięć miesięcy. Nic nie słychać o tym, by firmy negocjowały jakiekolwiek porozumienie. W piśmie Google'a nie ma niczego, czego nie można by się spodziewać - pozwana firma stara się przedstawić swoją sytuację w najgorszy możliwy sposób. Czy sąd także spojrzy na to w ten sposób, pozostaje otwartą kwestią.

>> Czytaj także: Microsoft zarabia na Androidzie więcej niż na własnym systemie operacyjnym


Źródło: Business Insider
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031