Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Optyka myśliwska - 4 rodzaje sprzętu, umożliwiającego leśne obserwacje

19-02-2021, 15:53

Myślistwo to dość specyficzne hobby, które z roku na rok przyciąga coraz więcej zwolenników. Jednak aby osiągnąć znaczące sukcesy niezbędna jest inwestycja w sprzęt, a szczególnie w systemy optoelektroniczne. Dobra luneta lub lornetka pozwala w znacznie łatwiejszy sposób wypatrzyć zwierzynę, kryjąca się między drzewami. Podczas łowów z pewnością przydadzą się nie tylko lornetki, ale także monokulary termowizyjne, które umożliwiają prowadzenie obserwacji z dużej odległości. Przyrządy optoelektroniczne powinny znaleźć się na wyposażeniu każdej osoby, która marzy o upolowaniu wyjątkowego okazu, o którym długo będzie można opowiadać. Jakie możliwości daje optyka myśliwska?

  1. Lunety termowizyjne

  2. Monokulary termowizyjne

  3. Nasadki termowizyjne

  4. Lornetki termowizyjne

Optyka myśliwska

Lunety termowizyjne

Optyka myśliwska nie różni się wiele od tej stosowanej przez policję czy wojsko – wykorzystanie termowizji znacznie ułatwia polowania. Luneta termowizyjna wykorzystuje pasmo średniej podczerwieni, czyli po prostu promieniowanie cieplne wydzielane przez zwierzynę i przetwarza je na obraz zrozumiały dla oka ludzkiego. Sprzęt taki działa niezależnie od pory dnia czy też pogody, a także warunków atmosferycznych. Nowoczesne lunety termowizyjne mają możliwość robienia zdjęć oraz nagrywania krótkich filmów, zapisując je na karcie pamięci. Są one montowane na broni, nie musimy więc obawiać się, iż ten przydatny, ale i kosztowny sprzęt zaginie gdzieś podczas łowów.

Monokulary termowizyjne

Monokulary termowizyjne również wykorzystują promieniowanie cieplne, przetworzone na obraz. Posiadają one jeden okular i obiektyw, przeznaczony do obserwacji celów z bardzo dużej odległości. Dzięki temu jesteśmy w stanie zidentyfikować zwierzynę nie wzbudzając w niej niepokoju, co umożliwia późniejsze podejście pod cel. Monokulary termowizyjne wyróżniają się wyjątkową trwałością, są również urządzeniami bardzo precyzyjnymi, wykorzystującymi najnowsze technologie. Ich niewielkie rozmiary oraz duża wygoda używania czyni z nich narzędzie, bez którego trudno sobie wyobrazić skuteczne polowanie. Bardziej zaawansowane modele posiadają wbudowane dalmierze, potrafiące określić z dużą dokładnością odległość od stada.

Nasadki termowizyjne

Nasadki termowizyjne umożliwiają przekształcenie zwykłej, dziennej lunety w sprzęt zdolny do wykrywania zwierzyny z dużej odległości. Zaletą tego typu nasadek jest ich uniwersalność, nadają się do większości lunet o odpowiedniej średnicy obiektywu. Przekształcają one obraz, widoczny w okularze tak, by można było wykryć punkty cieplne. Pomaga w tym odpowiednia funkcja, wskazująca najbardziej interesujące punkty na ekranie, stanowiące anomalię cieplną. Połączenie lunety optycznej i nasadki termowizyjnej daje podobny efekt, co celownik termowizyjny, jednak rozwiązanie takie stwarza więcej możliwości dla użytkowników. W dodatku nasadka jest bardzo lekka, dzięki czemu nie zmienia znacząco wagi zestawu myśliwskiego.

Lornetki termowizyjne

Lornetki termowizyjne służą do obserwacji terenu i oznaczania na mapie miejsc, w których występuje zwierzyna. Posiadają one nie tylko możliwość rejestracji obrazu w podczerwieni, ale również robienia zdjęć i przeglądania ich na podłączonym urządzeniu zewnętrznym. Zaawansowane modele lornetek posiadają wbudowany dalmierz elektroniczny, kompas oraz moduł GPS, dzięki czemu bez problemu odnajdziemy śledzone stado w późniejszym czasie. W przeciwieństwie do monokularów do obserwacji wykorzystujemy podwójny obiektyw, dzięki czemu obraz jest bardziej wyrazisty a sama obserwacja znacznie wygodniejsza. Każdy producent optyki myśliwskiej ma swej ofercie większość tych urządzeń – to, na które się zdecydujemy zależy od naszych upodobań.

Optyka myśliwska


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:





fot. Freepik




fot. Freepik



fot. DALL-E