Opłatomaty w Polsce – podejście drugie

redakcja 31-03-2011, 21:51

Opłatomaty mają być alternatywą dla okienek obsługi klienta, a w niektórych przypadkach także dla płatności przez internet. Urządzenia działają już z powodzeniem w Rosji, Włoszech, Niemczech, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, a w Polsce będzie to druga próba ich wprowadzenia.

Urządzenia umożliwiające zapłacenie rachunków w jednym miejscu poprzez skanowanie kodu kreskowego i uiszczenie opłaty były znane już w 2008 roku. Wówczas na polski rynek trafiły zagraniczne produkty, które jednak nie przyjęły się ze względów technicznych.

>> Czytaj też: Bezpłatne wpłatomaty MultiBanku dla klientów mBanku

Sonda
Skorzystałbyś z opłatomatu?
  • tak
  • tak, jeśli będzie bez prowizji
  • nie, wolę przelewy
  • nie
  • inne (napisz w komentarzach)
wyniki  komentarze

Opłatomat ma być wygodny, nie jest jednak kierowany do wszystkich. Osoby płynnie poruszające się w bankowości, zlecające w swoim banku stałe polecenia zapłaty, nie znajdą w tym urządzeniu nic przydatnego.

Tego typu urządzenia powstają w miejscach, gdzie przebywa wiele osób - najczęściej w centrach handlowych. Dostępność ma wywołać zainteresowanie nimi także starszych osób, dla których czekanie w kolejkach jest dość uciążliwe. Grafika urządzenia może być przystosowana również do potrzeb osób niepełnosprawnych. Opcjonalnie dostępna jest także funkcja voice over.

- Nie każdy ma możliwość wykonywania przelewów przez internet i nie każdy z takiego rozwiązania chce korzystać. Zlecanie stałego przelewu jest natomiast podjęciem pewnego stałego zobowiązania, dlatego też ludzie niechętnie z takiego rozwiązania chcą korzystać. Opłatomat jest zaś alternatywą do opłacania w okienku. Z takiej metody wykonywania opłat bezpośrednio u kasjera korzysta obecnie największa grupa osób opłacających rachunki. Zainstalowanie opłatomatu powoduje zmniejszenie kolejek i odciążenie pracy kasjerów – tłumaczy Michał Czechowski, członek zarządu spółki KŁOS Nowoczesne Technologie Bankowe Sp. z o.o.

Wizualizacja opłatomatu firmy KŁOS Nowoczesne Technologie
fot. BH Wandex - Wizualizacja opłatomatu firmy KŁOS Nowoczesne Technologie
Mimo że opłatomaty w Polsce funkcjonują, nie wiadomo, ile ich jest. Koszt opłatomatu z 2008 roku szacuje się na ok. 100 tys. zł. Firma dystrybuująca nowe opłatomaty nie chce zdradzić ceny, jednak inwestycja w urządzenie może się opłacić. Opłatomat może na siebie zarabiać i "opłacać się" z pobieranej prowizji. Od każdej dokonywanej transakcji możliwe jest pobieranie prowizji o odpowiedniej wysokości. Np. dla klientów danego banku prowizja może być niższa niż dla klientów innych banków - wyjaśnia Czechowski.

>> Czytaj też: GB: Najlepsze bankowe rozwiązania informatyczne 2011

Nowe opłatomaty nie są jeszcze dostępne, istnieje jedynie prototyp. Pierwszego, w pełni funkcjonalnego urządzenia można spodziewać się dopiero za kilka miesięcy w jedynym z banków spółdzielczych w okolicach Warszawy.

Docelowo (w ciągu najbliższych lat) opłatomaty mają pojawić się w ok. 450 bankach spółdzielczych w Polsce. Jednocześnie urządzenia te mają zaistnieć w firmach telekomunikacyjnych, u dostawców prądu i w biurach sieciach kablowych.


Źródło: DI24.pl
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Luty 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829