Opinie: Apple twierdzi, że nie śledzi użytkowników iPhone

Rafał Cisek, Nowe Media 28-04-2011, 20:22

Apple wydało wczoraj oświadczenie w sprawie gromadzenia w iPhone informacji o lokalizacji użytkownika. Twierdzi, że nikogo wcale nie śledzi i mgliście tłumaczy się "złożonymi aspektami technicznymi" (technical issues). Oczywiście wszystko po to, by zapewnić użytkownikowi najlepsze usługi. Jakoś średnio w to wierzę...

Tekst zatytułowany Apple Q&A on Location Data Apple ma stanowić odpowiedź na burzę, jaką wywołała wśród użytkowników produktów logowanych jabłkiem wieść, iż urządzenia projektowane przez potentata z Cupertino gromadzą w logach systemu informacje o pozycji geograficznej urządzenia (zatem de facto "śledzą" użytkownika).

Apple w swym oświadczeniu twierdzi, że nigdy nikogo nie śledziło i nie zamierza robić tego w przyszłości. Natomiast firmie rzekomo zależy tylko na dostarczaniu mobilnym użytkownikom szybkich i dokładnych informacji przy równoczesnym (oczywiście!) poszanowaniu ich prywatności. Twierdzi, że cała afera wynikła z nieporozumienia i zaniedbań w edukacji odnośnie najnowszych technologii, które Apple (oczywiście!) w najlepszej wierze zapewnia swym użytkownikom - dla ich (oczywiście!) maksymalnego komfortu i zadowolenia.

>> Czytaj także: Śledzące iPhone'y - cztery państwa już to sprawdzają

Według Apple'a iPhone wcale nie loguje pozycji użytkownika. Natomiast utrzymuje bazę danych zawierającą listę hotspotów Wi-Fi i nadajników komórkowych (BTS), przy czym niektóre zalogowane urządzenia mogą się rzekomo znajdować w odległości nawet przekraczającej 100 mil od aktualnej pozycji użytkownika iPhone'a. A wszystko po to, żeby iPhone szybko i dokładnie skalkulował lokację - oczywiście tylko wtedy, gdy świadomie zażyczy sobie tego sam użytkownik. Według Apple'a kalkulacja pozycji za pomocą wyłącznie GPS trwać może nawet kilka minut, więc stosowane rozwiązanie ma na celu jedynie - znowu - komfort i wygodę użytkownika. Ponadto GPS może być niedostępny w pomieszczeniach.

Rafał CisekMoże i jest trochę prawdy w tym, co pisze Apple w swoim oświadczeniu. A może to tylko pokrętny PR (bo jakoś nie wierzę, że chodzi tylko o to, żeby zrobić dobrze użytkownikom iPhone'a). Być może po raz kolejny zobaczyliśmy prawdziwą twarz firmy z Cupertino. "Kultowe" i zdawałoby się "sympatyczne" jabłko podpadło już wiele razy swoim użytkownikom, w tym nawet polskim userom. Wystarczy przypomnieć choćby incydent, w którym Apple żądał zamknięcia polskiego bloga swoich fanów. Swojego czasu głośno też było o usunięciu z AppStore popularnego open-sorce'owego odtwarzacza
multimedialnego (Player VLC usunięty z App Store za licencję GPL).

Rafał Cisek, radca prawny, współpracownik Centrum Badań Problemów Prawnych i Ekonomicznych Komunikacji Elektronicznej (CBKE), twórca serwisu prawa nowych technologii NoweMEDIA.org.pl, ekspert w zakresie prawnych aspektów komunikacji elektronicznej.


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031