Opera zamieni twój komputer w serwer (wideo)

16-06-2009, 10:59

Opera Unite to nowa technologia, która zamienia dowolny komputer zarówno w klienta, jak i w serwer, pozwalając na dzielenie się plikami bez udziału obcych serwerów. Przedstawiciele firmy Opera Software uważają, że usługa ta "na nowo odkrywa internet".

Opera Unite ma przede wszystkim upraszczać dzielenie się plikami z jakiegokolwiek urządzenia zaopatrzonego w przeglądarkę internetową. Twórców stron WWW i aplikacji internetowych zainteresuje fakt, że usługa Opera Unite bazuje na tych samych otwartych standardach internetowych, co dzisiejsze serwisy WWW. Upraszcza to złożoność tworzenia pełnych serwisów.

Obecnie dostępne są następujące usługi Opera Unite:

Opera Unite - udostępnianie dokumentów
fot. Opera Software - Opera Unite - udostępnianie dokumentów

 • Udostępnianie Dokumentów (File Sharing) – pozwala na dzielenie się plikami bez potrzeby umieszczania ich na serwerze. Trzeba wybrać katalog, z którego chce się udostępnić pliki. Opera Unite wygeneruje wtedy bezpośredni adres URL do tego folderu. Wystarczy potem dać znajomym ten link.
 • Serwer internetowy (Web Server) - umożliwia prowadzenie pełnej strony WWW ze swojego komputera. Po zaznaczeniu folderu zawierającego stronę można ją udostępnić innym, używając otrzymanego adresu Opera Unite.
 • Odtwarzacz multimediów (Media Player) – pozwala na słuchanie muzyki z dowolnego urządzenia. Po wybraniu folderu zawierającego listę utworów trzeba użyć bezpośredniego linku Opera Unite, by odtworzyć swoją muzykę na jakimkolwiek urządzeniu zawierającym nowoczesną przeglądarkę.
  Opera Unite - odtwarzacz
  fot. - Opera Unite - odtwarzacz
 • Udostępnianie Zdjęć (Photo Sharing)- gdy użytkownik wybierze folder ze zdjęciami, usługa wygeneruje galerię z miniaturami fotografii. Po kliknięciu miniatury otworzy się zdjęcie w oryginalnej rozdzielczości.
 • Strefa Relaksu (The Lounge) – jest to samodzielny czat działający w komputerze użytkownika. W zależności od ustawień prywatności można wprowadzić do usługi wygenerowane hasło, by mieć kontrolę nad tym, kto dołącza się do kanału dyskusyjnego.
 • Lodówka (The Fridge) - pozwala na zostawianie wiadomości na "wirtualnej lodówce" przyjaciół. Dzieląc się bezpośrednim linkiem do swoich lodówek, użytkownik oraz jego znajomi mogą bezpiecznie wymieniać prywatne wiadomości w czasie rzeczywistym.
  Opera Unite - strefa relaksu
  fot. - Opera Unite - strefa relaksu

Opera Unite jest dostępna w specjalnej wersji przeglądarki Opera 10, którą można pobrać na stronie labs.opera.com.

Aby skorzystać z Opera Unite, należy:

 • Pobrać przeglądarkę zawierającą technologię Opera Unite ze strony labs.opera.com.
 • Kliknąć logo Opera Unite w dolnym lewym rogu przeglądarki i zalogować się się, używając identyfikatora wykorzystywanego do takich usług Opery, jak My Opera i Opera Link. Opera Unite zaproponuje stworzenie identyfikatora, jeśli użytkownik go nie posiada.
 • Teraz można korzystać z Opera Unite, mając dostęp do usługi poprzez panel Opera Unite w przeglądarce. Nowe usługi mogą być instalowane ze strony unite.opera.com.
 • Opera Unite da użytkownikowi bezpośredni internetowy adres do działających usług na konkretnym urządzeniu (np. http://notebook.jondoe.operaunite.com/photo_sharing/, gdzie "notebook" to nazwa lokalnego urządzenia, "jondoe" to nazwa użytkownika, a "photo sharing" to usługa, która została udostępniona). Ten link umożliwi innym dostęp do tej samej usługi w komputerze użytkownika przy użyciu ich przeglądarki.

Opera Unite - lodówka
fot. Opera Software - Opera Unite - lodówka

- Dzisiaj otwieramy przed każdym pełny potencjał internetu – uważa Jon von Tetzchner, prezes Opera Software. – Technologia zmienia się w wyraźnych cyklach. Najpierw komputery osobiste uniezależniły się od dużych systemów komputerowych. Teraz Opera Unite decentralizuje i demokratyzuje chmury.

- W Opera Unite podoba mi się to, jak współczesna technologia i świat społeczny są ze sobą powiązane – powiedziała Molly E. Holzschlag, Web evangelist pracująca w Opera Software. – Używając otwartych standardów takich, jak HTML, CSS i JavaScript, developerzy, a nawet entuzjaści z niewielką wiedzą mogą stworzyć własny serwis Opera Unite.

Opera udostępniła wprowadzenie do Opera Unite oraz przewodnik dewelopera Opera Unite. Warto też poznać Yusef – narzędzia ułatwiające tworzenie serwisu Opera Unite oraz Markuper, tj. bibliotekę szablonów serwisów Opera Unite.

Poniżej wideo z instrukcjami, jak rozpocząć korzystanie z Opera Unite (w języku angielskim):


Źródło: Opera Software
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy