Opera podporządkowała się chińskiej cenzurze

24-11-2009, 19:12

Migracja chińskich użytkowników Opery Mobile do wersji chińskiej ma zapewnić im lepsze parametry techniczne połączeń. Państwu z kolei przywróci kontrolę nad tym, co oglądają w sieci Chińczycy.

Chińscy użytkownicy przeglądarki internetowej Opera Mobile, instalowanej przede wszystkim w telefonach komórkowych, mogli przez pewien czas cieszyć się nieskrępowanym dostępem do wszelkich zasobów sieci. Luka w oprogramowaniu pozwalała bowiem, korzystając z serwerów Opery, na ominięcie tzw. Chińskiej Wielkiej Zapory Ogniowej, która uniemożliwia dostęp do wielu zachodnich, a także chińskich serwisów internetowych.

Jak podał serwis BBC News, Opera rozpoczęła 20 listopada migrację użytkowników z międzynarodowej do chińskiej wersji przeglądarki. Ma to na celu dostosowanie oprogramowania do wymogów chińskiego prawa w zakresie kontroli dostępu do niektórych serwisów internetowych. Norweska firma utrzymuje, że zmiana ta będzie korzystna dla chińskich użytkowników i zapewni im wyższą prędkość transmisji oraz niższe koszty.

Niewiele osób ma wątpliwości co do prawdziwych intencji Opery. Firma nie może sobie pozwolić, by nie być obecnym na największym rynku internetowym świata. Pozostali najwięksi gracze - Microsoft oraz Mozilla Foundation - oferują swoje produkty internautom Państwa Środka, pozostając w zgodzie z lokalnym prawem. Opera uczyniła dokładnie to samo.

Trudno znaleźć firmę, która oparłaby się chińskiej potędze. Prawa człowieka, w tym prawo do prywatności czy wolności słowa, schodzą na dalszy plan, gdy w grę wchodzi blisko półtora miliarda potencjalnych konsumentów.


Źródło: BBC News
Tematy pokrewne:  

tag Opera Mobiletag Operatag Chinytag cenzura
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031