Opera 10.10 ułatwia udostępnianie treści (wideo)

23-11-2009, 09:32

Już jest Opera 10.10 z Operą Unite - technologią współdzielenia własnych plików pomiędzy różnymi urządzeniami wyposażonymi w przeglądarkę.

Opera Unite jest dostępna jako standardowa funkcjonalność w Operze 10.10, dostępnej za darmo na stronie www.opera.com. Pisaliśmy o niej w Dzienniku Internautów już dwukrotnie, a ostatnio w październiku przy okazji wydania wersji beta.

>>> Czytaj: Opera Unite: zmień swój komputer w serwer

Opera Unite ma przede wszystkim umożliwiać dzielenie się plikami z jakiegokolwiek urządzenia zaopatrzonego w przeglądarkę internetową. Poza tym upraszcza ona złożoność tworzenia zaawansowanych aplikacji webowych. By stworzyć taką aplikację, deweloper potrzebuje znajomości tylko kilku otwartych standardów internetowych używanych na co dzień, takich jak HTML, CSS i JavaScript.

Warte wypróbowania możliwości Opery Unite to Udostępnianie Zdjęć i Udostępnianie Dokumentów (Photo Sharing oraz File Sharing), Komunikator (Messenger), Odtwarzacz Multimedialny (Media Player) oraz Lodówka (umożliwia zostawienie wiadomości na "wirtualnej lodówce" znajomego).

Opera Unite - Lodówka
fot. Opera Software - Opera Unite - Lodówka

Dzięki nowemu rozwiązaniu możemy przykładowo udostępnić znajomemu 10 gigabajtów zdjęć bezpośrednio ze swojej przeglądarki. Z kolei dzięki Odtwarzaczowi Multimedialnemu można na telefonie komórkowym odsłuchać całej biblioteki nagrań z komputera znajomego.

To, co robimy w gruncie rzeczy, to odkrywanie na nowo sposobu, w jaki my, jako konsumenci, wchodzimy w interakcję z siecią. W erze, w której oddaliśmy kontrolę nad naszymi prywatnymi treściami w ręce pośredników, Opera Unite daje wolność wyboru tego, jak będziemy współdzielić dane, należące do nas – stwierdził Jon von Tetzchner, prezes Opera Software.

Norweska firma chce poprzez konkurs zachęcić utalentowanych deweloperów do tworzenia nowych aplikacji Opery Unite. Szczegóły na temat konkursu można znaleźć na stronie Opery.

Film poniżej wyjaśnia, jak rozpocząć korzystanie z Opera Unite. Warto też obejrzeć inny film pokazujący wymienianie się plikami za pomocą Opery.


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy