OpenSolaris na GPL? Czemu nie, ale...

10-05-2007, 06:17

Firma Sun rozważa udostępnienie systemu OpenSolaris na licencji GPL - powiedział na konferencji w Bangalore prezes przedsiębiorstwa Scott McNealy. Jednocześnie warto przypomnieć, że proces udostępniania technologii Java na warunkach tej samej licencji powoli dobiega końca.

OpenSolaris będący otwartą wersją systemu Solaris jest już oprogramowaniem open source, gdyż udostępniany jest na licencji CDDL , która jest zaaprobowana przez OSI. Licencja ta była jednak często krytykowana i uważana za "niezgodną z duchem open source". Udostępnienie OpenSolarisa na bardziej powszechnej i mniej restrykcyjnej GPL z pewnością zostałoby ciepło przyjęte przez deweloperów. Niekompatybilność CDDL z licencją GPL sprawia, że wymiana kodu pomiędzy produktami opartymi na obydwu licencjach nie jest możliwa.

Na konferencji w Indiach McNealy mówił, że są pewne argumenty przemawiające za obydwoma licencjami. Przykładowo w Indiach bardziej lubiana jest licencja CDDL, bo pozwala ona tamtejszym firmom na rozwijanie swojej własności intelektualnej i chronienie jej. To z kolei przekłada się na generowanie zysków.

Akurat Indie są dla Sun dość ważnym rynkiem, bo właśnie tam firma notuje ogromny wzrost. Podobnie jest w Chinach. Właśnie z tego ma wynikać obecność McNealy'ego w tych krajach. Prezes Sun uważa, że świat jeszcze niezbyt wiele wie o otwartych produktach Sun i dlatego organizowane są konferencje, które mają nagłośnić inicjatywy firmy.

Co z tą Javą?

Na innej konferencji - JavaOne w San Francisco - Rich Sands kierujący społecznością OpenJDK zapewniał, że udało się ukończyć dużą część procesu przenoszenia technologii Java na licencję GPL. Nadal są jednak pewne problemy z tymi komponentami, do których Sun nie posiada takich praw, które pozwoliłyby mu na zmianę licencji.

Wiadomo, że te problemy dotyczą m. in. technologii Java 2D. Istnieją co prawda otwarte odpowiedniki, ale nie są one w tej chwili w pełni wspierane przez Java 2D API. Sun planuje więc jak na razie wydanie wtyczek, które będzie można połączyć z komponentami już dostępnymi na licencji GPL 2, tak aby programiści uzyskali dostęp do pełnego środowiska Java Development Kit. Na konferencji Sands zapowiedział, że Sun będzie pracował ze społecznością open source, aby stworzyć otwarte zamienniki tam gdzie będzie to konieczne.

Sun ma nadzieję, że otworzenie Javy doprowadzi m. in. do zaadoptowania tej technologii w dystrybucjach Linuksa. Zrealizowanie tego celu wydaje się bliższe po tym jak Mark Shuttleworth - założyciel firmy Canonical Ltd. - zapowiedział, że rozważane będzie włączenie Javy do dystrybucji Ubuntu gdy tylko będzie ona w pełni dostępna na licencji GPL.

Tematy pokrewne:  

tag OSItag OpenSolaristag OpenJDKtag Mark Shuttleworthtag JavaOnetag CDDL
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930