Open XML jest już standardem ECMA

08-12-2006, 09:20

Stowarzyszenie ECMA International uznało format Open XML (stworzony przez Microsoft) za standard. Od tej chwili będzie on nosił nazwę Ecma Open XML. Uznanie za standard ECMA otwiera drogę do przyjęcia standardu przez ISO.

Od tej chwili stowarzyszenie ECMA International będzie odpowiedzialne za rozwój Open XML. Mówiąc ściślej, o rozwoju standardu będzie decydował odpowiedni komitet techniczny - Technical Committee 45 (TC45). Dostawcy wspierający format będą mogli zgłaszać własne propozycje na ulepszenie go, ale nie będą one wprowadzone do standardu bez zgody TC45.

To nie koniec drogi Open XML do pełnego uznania za standard. Po zaaprobowaniu przez ECMA, Open XML zostanie oceniony przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO).

Format Open XML nie został przyjęty przez ECMA International jednogłośnie. Najbardziej wyraźnie protestowała przeciwko tej decyzji firma IBM. Bob Sutor, jej wiceprezes, napisał później na swoim blogu, że aprobowanie Open XML jest niepotrzebne, ponieważ istnieje już "o wiele lepszy" standard ODF. Ponadto przedstawiciel IBM określił format zapisu stworzony przez Microsoft jako "dyktowany przez jednego dostawcę".

Inni członkowie ECMA International wydają się być innego zdania. W raporcie stowarzyszeniowa dotyczącym standardu Open XML napisano, że format ten osiągnął wymaganą interoperacyjność dzięki rozległym modyfikacjom dokonanym przez członków TC45 (są wśród nich firmy takie jak Novell i Apple).

W czasie przygotowania tych modyfikacji członkowie komitetu mieli rozważyć wiele kwestii dotyczących tego standardu i jego zależności od określonych środowisk. Owocem tych prac było wydanie dokumentacji o objętości ponad 6 tys. stron, która ma pomóc deweloperom w stosowaniu Open XML.

Komentatorzy zwracają uwagę na to, że w stosunkowo niedługim czasie pojawiły się dwa, uznane za standardy formaty zapisu, które będą obsługiwane przez aż trzy pakiety biurowe (Office 2007, WordPerfect oraz OpenOffice).

Wielu przedstawicieli środowiska IT na wzór IBM nie ma zaufania do formatów Microsoftu, ale są i tacy, którzy cieszą sie z przyjęcia nowego standardu. Ich zdaniem zaaprobowanie Open XML przez ECMA powinno rozwiać obawy związane z ograniczaniem konkurencji, a posiadanie wyboru pomiędzy dwoma standardami może okazać się korzystne.

Następny artykuł » zamknij

Podróbki na Allegro pod lupą

  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy