Open Vocabulary - otwarte, połączone słowniki online

18-04-2011, 14:00

Open Vocabulary to platforma do publikowania słowników od firmy Knowledge Hives. Na początku kwietnia znalazły się w niej kolejne słowniki udostępnione jako Public Domain.

Projekt Open Vocabulary powstał kilka miesięcy temu. Jest to platforma do publikowania słowników (tezaurusów, taksonomii itp.) zgodnie ze standardami Sieci Semantycznej, tj. w formacie RDF, ontologii SKOS i według wytycznych Linked Open Data.

Przykładowy serwis, oparty na tej platformie, openvocabulary.info serwuje kilka słowników, które zostały przetworzone przez firmę Knowledge Hives do standardu RDF/SKOS. Dostęp do tych słowników przez przeglądarkę i z poziomu agenta semantycznego jest darmowy. Pobierana jest jedynie opłata za ściągnięcie źródłowych plików RDF.

>>> Czytaj: PAN: 21 czasopism naukowych w modelu Open Access

Na początku kwietnia na platformie Open Vocabulary znalazły się kolejne słowniki. Dodano Tezaurus Dziedzictwa Kulturowego należący do Uniwersytetu Wrocławskiego oraz OpenThesaurus PL, projekt prowadzony przez dra Marcina Miłkowskiego.

Jak mówi dr Sebastian Kruk: „pierwsza wersja Open Vocabulary bazowała na Tomcat + Sesame, obecna została napisana na platformie Python / Django + MySQL. Przygotowujemy się także do uruchomienia serwisu SPARQL (tzw. SPARQL endpoint) do przeszukiwania słowników w języku zapytań SPARQL”.

Źródła obu wersji platformy dostępne są na licencji open source bazującej na Affero GNU Public License w ramach inicjatywy Open Source firmy Knowledge Hives . Z serwera Subversion (opensource.knowledgehives.com/svn/OpenVocabulary/trunk) można pobrać źródła platformy. Informacje o konfiguracji i używaniu platformy OpenVocabulary dostępne są pod adresem opensource.knowledgehives.com/wiki/OpenVocabulary/Installation.

>>> Czytaj: Unia Europejska finansuje prace nad biblioteką semantyczną


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930