Open source w Business Intelligence

31-08-2009, 18:54

Dwa najważniejsze czynniki, które decydują o przejściu na rozwiązania oparte o open source to cięcie kosztów oraz chęć zmniejszenia zależności od producenta oprogramowania - wynika z najnowszego raportu Third Nature na temat wykorzystania open source w analityce biznesowej (Business Intelligence).

Oprócz wspomnianych wcześniej kosztów i niezależności dla firm niezwykle istotna jest również łatwość integracji rozwiązań open source - informuje Third Nature. Ten ostatni czynnik często wiąże się właśnie z mniejszą zależnością od dostawcy oprogramowania.

Ankieta na temat open source w Business Intelligence została przeprowadzona przez Third Nature wśród menadżerów IT i deweloperów oprogramowania. Co ciekawe, zaledwie 8% z respondentów nie jest zainteresowana rozwiązaniami open source. Natomiast dwie trzecie z nich już stosuje lub przymierza się do ich stosowania.

Na podstawie wyników badań autorzy raportu opracowali kilka rad dla firm z kręgu Business Intelligence. Po pierwsze, nie należy się skupiać jedynie na cięciu kosztów, gdyż nie jest to cel open source, a jedynie jeden z czynników z nim powiązanych.

Sonda
Czy w Twojej firmie korzystacie z rozwiązań open source?
  • Tak, wyłącznie z open source
  • Tak, większość rozwiązań to open source
  • Tak, ale w niewielkim zakresie
  • Nie, ale planujemy wprowadzić
  • Nie i nie zamierzamy wprowadzać
wyniki  komentarze

Third Nature zaleca również uczynienie open source domyślnym rozwiązaniem w firmie. Dopiero jeśli nie znajdziemy odpowiedniego narzędzia open source, należy rozpocząć poszukiwania programów o zamkniętym źródle. Jeśli natomiast już korzystamy z rozwiązań zamkniętych, warto dla utrzymania harmonii uzupełnić obecne w firmie programy rozwiązaniami open source.

Ważne jest również wdrożenie odpowiedniej, usystematyzowanej polityki dotyczącej open source. Pomoże to w sprawnym wykorzystaniu jego możliwości.

Ostatnia sugestia autorów raportu dotyczy korzystania z rozwiązań open source w ten sam sposób, w jaki robi się to z każdym innym oprogramowaniem. Pomoże to w rozwoju oprogramowania open source, gdyż w przypadku gdy wykorzystywany przez firmę program nie spełnia do końca wymagań, to dobrą opcją będzie rozbudowanie go na własną rękę.

Dodatkowo należy pamiętać o słowach potentata w dziedzinie open source, Petera Fentona, że jakość jest tym, co powinno wyróżniać oprogramowanie open source od reszty.

Pełny raport Third Nature można znaleźć na stronie Jaspersoft, jednego z dwóch sponsorów badania (obok Infobright).


Źródło: Third Nature
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31