Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Open source w biznesie staje się normą

19-05-2011, 12:46

Otwartego oprogramowania nie trzeba już przedstawiać firmom i innym organizacjom. Wiele osób wierzy, że w ciągu przyszłych pięciu lat więcej niż połowa zakupów oprogramowania będzie związana z otwartymi technologiami, czemu sprzyjają chmury i technologie mobilne - wynika z badań Future of Open Source.

Piąte już badanie Future of Open Source Survey zostało przeprowadzone przez North Bridge Venture Partners we współpracy z The 451 Group. Jego wyniki przedstawiono na Open Source Business Conference w San Francisco. W tegorocznym badaniu uczestniczyło 455 osób związanych z rynkiem IT, z czego 60% stanowili użytkownicy końcowi oprogramowania. To czyni wyniki ciekawszymi.

Przede wszystkim badania wykazały, że open source nie jest już postrzegane jako rewolucyjny ruch dostarczający niepewne rozwiązania. Teraz jest to norma w biznesie i jedna z ważniejszych sił na rynku IT, dostrzeżona zarówno przez sektor prywatny, jak i publiczny. 

>>> Czytaj: Niemieckie ministerstwo odchodzi od open source

Nadal ponad 90% respondentów mówi, że burzliwa gospodarka raczej sprzyja niż szkodzi rozwiązaniom otwartym. Zmieniły się jednak powody sięgania po rozwiązania open source. W 2010 r. wskazywano przede wszystkim niższe koszty, brak uzależnienia od jednego dostawcy oraz szybkie tempo innowacji. W tym roku większość respondentów jako zalety open source wskazała niezależność od dostawcy, niższe koszty (na drugim miejscu) oraz elastyczność.

Bariery hamujące sięganie po open source to brak umiejętności technicznych (126 wskazań), nieznajomość rozwiązań open source (122) oraz obawy o brak wsparcia (98). Mniejsze znaczenie mają takie czynniki, jak obawy licencyjne.

Usługi chmurowe oraz technologie mobilne będą według większości respondentów tymi czynnikami, które pomogą open source w rozwoju. Warto dodać, że w tym roku ruszyło 3,8 tys. mobilnych i otwartych projektów. 

Co ciekawe, 56% respondentów wierzy, iż więcej niż połowa zakupów oprogramowania w ciągu następnych 5 lat będzie się wiązała z rozwiązaniami open source. Firmy i organizacje korzystające z open source bardziej skupiają się na takich kwestiach, jak wsparcie, funkcjonalność, zwrot z inwestycji. Mniej uwagi poświęcają licencjom, kwestiom prawnym i zgodności z wewnętrznymi politykami.

>>> Czytaj: Więcej Microsoftu, czyli "interoperacyjność" po polsku


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *