ONZ, Google i Cisco w walce ze światową biedą

02-11-2007, 08:22

Internetowy monitor realizacji Milenijnych Celów Rozwoju - to nowy projekt ONZ, w którym uczestniczą Google i Cisco. Zadaniem monitora jest udostępnianie informacji społeczeństwu, a poprzez to wywarcie większego wpływu na wolę polityczną członków Organizacji Narodów Zjednoczonych do realizacji wspomnianych celów.

W 2000 roku państwa członkowskie ONZ ustaliły tzw. Milenijne Cele Rozwoju. Przyjęto plan działań, którego efektem mają być do 2015 roku zmniejszenie liczby osób żyjących w biedzie o połowę, zapewnienie podstawowej edukacji dla wszystkich, zmniejszenie śmiertelności niemowląt o 2/3, zahamowanie epidemii wirusa HIV oraz zmniejszenie o połowę liczby osób bez dostępu do bieżącej wody.

Realizacja Milenijnych Celów Rozwoju napotyka jednak trudności, głównie natury politycznej. Organizacja Narodów Zjednoczonych łączy siły z firmami prywatnymi, by zwiększyć naciski na rządy i zwiększyć przejrzystość realizowanych projektów.

Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon ogłosił, że uruchomiony zostaje internetowy monitor postępu realizacji celów milenijnych. Liczy on, że dzięki publicznemu dostępowi do strony internetowej - na której każdy będzie mógł się przekonać, jakie kraje i co robią, by zwalczyć biedę - uda się przyspieszyć realizację wspomnianych zadań. Zauważył on bowiem, że większym problemem od pieniędzy wydaje się być wola polityczna.

Jak informuje agencja Associated Press w projekcie uczestniczą także firmy Google i Cisco. Pierwsza z nich dostosowała narzędzie Google Earth tak, by można było na bieżąco śledzić postępy w dowolnym miejscu na świecie. Przedstawiciele Google liczą także, że dzięki temu wywarta zostanie presja na rządy tych krajów, których działania pozostawiają wiele do życzenia. Cisco z kolei zapewniła wsparcie merytoryczne, techniczne oraz finansowe projektu.

Program Rozwoju ONZ wycenił projekt na 200 tysięcy dolarów, z czego 75% otrzymano od firm.

Tematy pokrewne:  

tag ONZtag MDG Monitortag Googletag biedatag Ban Ki-Moon
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy