Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Mając na uwadze szeroki zakres celów strategicznych, do których dążą Parki Przemysłowe i Technologiczne, usługi przez nie oferowane również różnią się między sobą. Oczywiście można wskazać te najpopularniejsze i najczęściej wybierane, jednak nie zawsze są one najbardziej pożądanymi z punktu widzenia lokatorów parków i inwestorów.

Podstawą działania parków jest udostępnienie przestrzeni – bez tego pozostałe funkcje nie mogłyby być spełnione. Parki Przemysłowe i Technologiczne zapewniają przede wszystkim dostęp do nieruchomości z pełną infrastrukturą: transportową, komunikacyjną i mediami. Może on przybierać formę najmu, dzierżawy lub sprzedaży nieruchomości. Co więcej, bywa także, że parki udostępniają jedynie działki – a przedsiębiorstwa, które chciałyby mieć siedzibę na tym terenie, muszą ją najpierw wybudować. Oferta korzystania z powierzchni może dotyczyć zarówno biur i niewielkich linii produkcyjnych, jak i najmu sal konferencyjnych i seminaryjnych oraz przestrzeni wystawienniczej, pozwalającej na prezentowanie ich dokonań.

Główną zaletą parków jest jednak ich wyposażenie w laboratoria, warsztaty czy prototypownie, dzięki którym innowacyjne przedsiębiorstwa mogą prowadzić działalność naukowo-badawczą, projektową, doświadczalną i wdrożeniową.

Ponadto parki oferują pełną paletę usług administracyjnych i okołobiznesowych – od usług biurowych, recepcji, ochrony, sprzątania i remontów, przez usługi pocztowe i komunikacyjne, aż po zarządzanie budynkami. W zakres ten wchodzi także rozbudowana baza hotelowa, ośrodki rekreacyjne, parkingi, przedszkola, czytelnie, restauracje i catering pozwalające na wygodne życie i pracę w parku. Część z tych usług bywa ujętych w czynszu płaconym za najem nieruchomości, niektóre jednak są dodatkowo płatne. Ważną kwestią jest również umieszczenie parków niedaleko centrum, jednak w przyjaznym otoczeniu ze względu na poprawiającą się świadomość ekologiczną w Polsce. Powstające nowoczesne centra biznesowe, promujące czysty przemysł muszą znajdować się w zielonej okolicy, bez uciążliwych zanieczyszczeń i korków.

Główną przyczyną tworzenia parków technologicznych jest umożliwienie działań naukowo-badawczych firmom w nich ulokowanym. Oprócz wspomnianych już możliwości wynajmu laboratoriów i warsztatów, przedsiębiorstwa korzystają na relacjach „drzwi w drzwi” z innymi firmami oraz z instytucjami badawczymi. Następujący w ten sposób przepływ wiedzy i innowacyjnych pomysłów może przyczynić się do wspólnych korzyści i rozwoju nowych idei. Jedną z najważniejszych kwestii jest również transfer innowacji z działalności badawczej do produkcji. Ponadto wsparcie może dotyczyć także dostępu do bazy kontaktów i baz danych oraz opieki naukowej. Ta ostatnia przejawia się zwykle w postaci szkoleń związanych z działalnością badawczo-rozwojową (badania naukowe, prace rozwojowe, działalność innowacyjna) oraz powiązanych bezpośrednio z umiejętnościami twardymi, jak farmacja przemysłowa, ochrona środowiska czy biologia molekularna. Co więcej, nie należy pomijać zagadnienia prowadzonych działań promocyjnych, także poprzez kontakty z międzynarodowymi organizacjami skupiającymi ośrodki wspierania innowacyjności.

Ciekawą propozycją jest możliwość wstąpienia do e-parków. Nie pociąga to za sobą konieczności przeniesienia biur i działań produkcyjnych na teren parku, jednocześnie przynosząc korzyści w postaci udziału w szkoleniach i dostępu do usług doradczych. Firma korzystająca z tej usługi nie jest również pozbawiona szansy nawiązania kontaktów biznesowych z potencjalnymi partnerami i klientami oraz korzystania z marki parku.

Bardzo ważną kwestią jest też finansowanie przedsięwzięć umieszczonych w parkach. Może ono przebiegać w postaci pomocy w pozyskaniu inwestora branżowego lub poprzez umożliwienie kontaktu z aniołami biznesu bądź funduszem venture capital. Działalność funduszy wysokiego ryzyka można generalnie podzielić na cztery formy, uzależnione od momentu inwestycji w historii finansowanego przedsięwzięcia:

  • seed capital (kapitał zalążkowy) dotujący firmy na etapie budowy prototypu oraz prowadzenia wstępnych badań rynkowych,
  • fundusze wspomagające startupy, czyli przedsiębiorstwa wchodzące już na rynek lub wprowadzające nowy produkt,
  • środki inwestowane na etapie wczesnego rozwoju w celu podwyższenia kapitału obrotowego lub rozpoczęcia produkcji przemysłowej,
  • finansowanie stabilnych firm chcących przeznaczyć pozyskany kapitał na swoją ekspansję, zarówno poprzez rozbudowę mocy produkcyjnych, jak i wejście na nowe rynki czy zagęszczenie sieci dystrybucji.

Inwestycje funduszy VC zwykle mają horyzont od dwóch do nawet kilkunastu lat i pociągają za sobą - w razie ulokowania kapitału z sukcesem - stopy zwrotu rzędu kilkudziesięciu procent rocznie.

Z kolei aniołowie biznesu, oprócz kapitału, często oferują także swoje wsparcie w prowadzeniu działalności biznesowej. Może mieć ona postać wsparcia merytorycznego czy też pomocy w nawiązywaniu kontaktów lub w tworzeniu strategii marketingowych.

Lokatorzy parków korzystają także z pakietu usług wprowadzających ich w praktykę biznesową. Przyjmują one zwykle formę szkoleń, konferencji i usług doradczych, zarówno z zakresu powstawania i rozwoju przedsiębiorstw, jak i zagadnień związanych z transferem technologii i ochrony własności intelektualnej. Wspomniane szkolenia i usługi biznesowe mogą dotyczyć szeroko pojętego zakresu finansów – księgowości czy szkoleń przedstawiających różne formy finansowania. Poza tym warto skorzystać z usług prawnych czy doradczych, zawierających się zazwyczaj w zakresie:


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Sądy w sieci coraz lepsze



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR