Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku - czy można uratować utracone dane?

18-03-2021, 12:54

Utrata danych z dysku twardego, który niespodziewanie uległ uszkodzeniu, często oznacza ogromny kłopot dla właściciela, a próby ich odzyskania - wyzwanie wręcz niemożliwe do samodzielnego wykonania. Jedno jest pewne - próba odzyskania utraconych danych to często żmudny i pracochłonny proces, wymagający cierpliwości i profesjonalizmu. Uszkodzenia dysku często różnią się stopniem zniszczeń, a ich rodzaj wymaga użycia różnych metod odzyskiwania danych. Bardzo ważna jest również kwestia, kiedy możemy na własną rękę próbować odzyskać utracone dane. Niestety, często uszkodzenia dysku są na tyle duże, że sami możemy niewiele zrobić, a nawet pogorszyć sytuację. Niewątpliwie, naprawa dysków to zadanie, które warto powierzyć profesjonalistom.

 

Jakim uszkodzeniom najczęściej ulegają dyski?

Awarie dysku twardego nie zawsze wynikają z winy użytkownika. Mając na co dzień do czynienia z urządzeniami elektronicznymi musimy mieć świadomość, że czasami bywają one zawodne i po prostu nie mamy na to wpływu. Oto kilka najczęstszych uszkodzeń dysku, do których dochodzi podczas pracy na urządzeniu:

  • Uszkodzenia tzw. bad blocks, czyli bloków przechowujących dane 
  • Uszkodzenia głowicy oraz części elektronicznych dysku
  • Uszkodzenia fizyczne tzw. talerzy dysku

Jedyny rodzaj uszkodzeń, które można próbować naprawić samodzielnie, to uszkodzenie bloków przechowujących dane. W pozostałych sytuacjach, awaria często jest na tyle poważna, że naprawa dysku w warunkach domowych okazuje się niemożliwa. Ponieważ komunikacja dysku z komputerem ulega zakłóceniu, jakiekolwiek czynności lub zadania są bardzo trudne do wykonania. Specjalne programy służące do odzyskiwania danych z dysku czasem mogą przynieść efekt, ale tylko w sytuacji gdy możliwy jest jakikolwiek dostęp do danych z dysku - na przykład, gdy od momentu startu, dysk działa przez krótką chwilę. Można podjąć próbę utworzenia kopii zapasowej dysku - jednak, gdy uszkodzonych bloków jest zbyt dużo, proces odzyskiwania może trwać bardzo długo i nie zawsze zakończy się sukcesem.



Odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku - czy można uratować utracone daneW przypadku uszkodzeń mechanicznych, awaria może bardzo poważnie wpłynąć na pracę dysku i spowodować dalsze uszkodzenia urządzenia. Charakterystycznym objawem takich uszkodzeń , są charakterystyczne dźwięki oraz ciągłe restartowanie się dysku.

Jak odzyskać utracone dane z uszkodzonego dysku?

Do odzyskiwania danych z dysku często używa się specjalnych programów komputerowych. Zwykle z powodu uszkodzeń użytkownik traci dostęp do zawartości dysku. Treści, takie jak pliki i foldery są niewidoczne dla systemu. Obsługa programów do odzyskiwania danych wymaga postępowania według ściśle określonych wytycznych, czas odzyskiwania jest dość długi i nie zawsze przynosi zadowalające rezultaty, szczególnie w przypadku, gdy uszkodzenia plików są zbyt duże.

W poważniejszych przypadkach, wymagających pomocy specjalistów, odzyskiwanie danych z dysku odbywa się w specjalnym laboratorium, a sam proces naprawy jest bardzo kompleksowy.

W jaki sposób działają firmy odzyskujące utracone dane?

Specjalistyczną firmą zajmującą się odzyskiwaniem danych z uszkodzonych nośników jest HDD Laboratory. Pierwszy etap konsultacji pozwala technikom na ocenę uszkodzenia. Następnie przeprowadzana jest dokładna analiza uszkodzeń oraz rozwiązanie, które w każdym przypadku dostosowane jest do indywidualnie do klienta. W kolejnym etapie dysk oddawany jest w ręce inżynierów, dla których awarie mechaniczne lub elektromechaniczne dysku nie stanowią najmniejszego problemu. Najczęściej udaje się odzyskać cenne dane i przenieść je na nowy nieuszkodzony nośnik.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. Sophos




fot. Freepik




fot. Freepik