Odpis z księgi wieczystej pobierzesz i wydrukujesz. Prezydent podpisał ustawę

06-08-2013, 14:55

Odpis z księgi wieczystej będzie można samodzielnie pobrać i wydrukować, a te wydruki będą do użycia w obrocie prawnym. Prezydent podpisał wczoraj nowelizację ustawy o księgach wieczystych i hipotece.

O planowanych zmianach w przepisach dotyczących ksiąg wieczystych Dziennik Internautów pisał już wcześniej. Wczoraj ustawa uzyskała podpis Prezydenta RP, a jej przepisy mają wejść w życie 1 grudnia 2013 roku. 

Nowelizacja jest istotna z czterech powodów.

E-dostęp w ustawie

Ustawa będzie gwarantować dostęp do ksiąg wieczystych za pośrednictwem internetu. Co prawda taki dostęp już istnieje, ale teraz będzie to regulowane przepisami ustawy. Tak jak dotychczas, przeglądanie księgi będzie wymagało podania jej numeru, a sama księga musi być zamieszczona w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych (CBDKW).

Nowy wyciąg

Ustawa wprowadzi nowy rodzaj dokumentu - wyciąg z księgi wieczystej - obejmujący  wskazane działy. Będzie on tańszy od odpisu.

Odpisy i wyciągi z internetu

Możliwe będzie uzyskiwanie przez internet odpisów ksiąg wieczystych, wyciągów z ksiąg wieczystych oraz zaświadczeń o ich zamknięciu. Tak uzyskane dokumenty będzie można samodzielnie wydrukować i te wydruki mają być pod względem prawnym równe dokumentom papierowym wydawanym przez sądy.

Możliwość uzyskania dokumentów elektronicznie będzie dodatkiem do metod "tradycyjnych", które nadal będą dostępne. Dokumenty pobrane elektronicznie mają być tańsze, ale Ministerstwo Sprawiedliwości spodziewa się także zmniejszenia liczby interesantów korzystających z ekspozytur CIKW istniejących przy wydziałach ksiąg wieczystych sądów rejonowych.

CIKW zostanie zobowiązany do przyjmowania wniosków w postaci elektronicznej, co nie oznacza rezygnacji z formy papierowej.

Sonda
Korzystałeś choć raz z ksiąg wieczystych online?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

Łatwiejsze przeszukiwanie ksiąg

Nowe regulacje zakładają możliwość przeszukiwania w internecie ksiąg wieczystych przez wybrane podmioty publiczne. To wyszukiwanie będzie mogło odbywać się np. po danych osobowych właściciela. Może to ułatwić m.in. ustalenie majątku dłużnika.

Usługa ta będzie z zasady płatna, ale wskazano podmioty zwolnione z ponoszenia opłaty, wśród który będą np. sądy, prokuratura, ZUS i organy administracji rządowej.

Czytaj także:E-sąd częściowo naprawiony. Teraz "pobieraczki" będą wymagać numeru PESEL!


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930