Odpis z księgi wieczystej dostaniesz bez wychodzenia z domu

11-07-2012, 09:14

Wniosek o odpis z księgi wieczystej złożymy elektronicznie, płacąc przelewem, a po wydany odpis też nie będziemy musieli nigdzie wychodzić. Rada Ministrów przyjęła wczoraj projekt nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece, którzy przewiduje nowe formy dostępu do ksiąg.

Z informacji Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że zmiany przepisów ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece wprowadzą cztery sposoby dostępu do elektronicznych ksiąg wieczystych.

Pierwszy ze sposobów to przeglądanie księgi wieczystej za pośrednictwem internetu, bezpłatnie. Jest to usługa dostępna już dziś, ale realizowana jedynie na podstawie przepisów wykonawczych. Stworzenie ustawowej regulacji tego sposobu korzystania z zasobów Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych (CBDKW) podkreśli wagę, jaką prawodawca przywiązuje do faktycznej jawności ksiąg wieczystych. Po prostu stanie się to niekwestionowanym standardem.

Czytaj: Ruszają portale orzeczeń sądowych

Drugi sposób dostępu polega na możliwości przeszukania ksiąg wieczystych według konkretnego kryterium (np. danych identyfikacyjnych nieruchomości, danych osobowych właściciela). Ta usługa ma gwarantować sprawne realizowanie uprawnień przysługujących państwu, choćby w celu odszukania składników majątku dłużnika w sądowym postępowaniu egzekucyjnym. Projekt przewiduje, że dostęp do tej usługi będzie odpłatny z uwagi na konieczność utrzymania systemu dostępowego. Odpłatność będzie dotyczyła uprawnionych podmiotów innych niż sąd, prokurator, organ administracji rządowej lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Trzeci sposób dostępu to wyciąg z księgi wieczystej obejmujący wskazane działy księgi. Będzie on wydawany przez Centralną Informację Ksiąg Wieczystych (CIKW). Wyciąg pozwoli uzyskiwać przez wnioskodawców konkretne potrzebne im informacje, a nie - tak jak dotychczas - tylko odpis, zawierający wszystkie dane wpisane do księgi wieczystej.

Czwarty z nowych sposobów dostępu będzie chyba najistotniejszy dla obywateli. Chodzi o elektroniczny wniosek do CIKW o wydanie odpisu księgi wieczystej, wyciągu z księgi wieczystej lub zaświadczenia o jej zamknięciu. Możliwe będzie przesłanie dokumentu wydanego przez CIKW na wskazany adres, jego samodzielny odbiór lub dokonanie wydruku takiego dokumentu za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, przy nadaniu mu mocy zrównanej z mocą dokumentu wydawanego przez CIKW.

Sonda
Korzystałeś kiedyś z księgi wieczystej online?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

Odpłatność za złożenie wniosku będzie dokonywana elektronicznie. Oczywiście alternatywą dla tej formy dostępu będą dotychczasowe sposoby uzyskiwania odpisów, wyciągów i zaświadczeń.

Trzeba przyznać, że Ministerstwo Sprawiedliwości jest od kilku lat resortem osiągającym świetne wyniki w udostępnianiu obywatelom usług elektronicznych. Księgi wieczyste online zdobyły dużą popularność, a e-sąd rozpatruje coraz więcej spraw, ruszają portale orzeczeń sądowych. W ubiegłym tygodniu udostępniono bezpłatne odpisy z KRS przez internet. W ciągu pierwszych siedmiu dni działania tej usługi pobrano dokładnie 63154 wydruków.

Czytaj: Odpis z KRS bezpłatnie przez internet


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031