Od dziś można rejestrować narodziny dziecka online!

01-06-2018, 21:05

Na zarejestrowanie narodzin dziecka rodzice mają 21 dni od dnia wystawienia karty urodzenia. Do tej pory mieli tylko jedną opcję - wizyta w urzędzie. Od teraz wystarczy profil zaufany i kilka minut do zarejestrowania dziecka drogą online. Nowa usługa ruszyła (symbolicznie?) w Dniu Dziecka.

Rodzic, który będzie rejestrował narodziny (może to być zarówno mama, jak i tata) musi mieć aktualny Profil Zaufany (sprawdź, jak założyć Profil Zaufany krok po kroku).

Co dalej? Należy wejść na stronę www.obywatel.gov.pl i tam wybrać usługę, z której chce się skorzystać. Po zalogowaniu system poprosi o potwierdzenie, że jest się matką/ojcem dziecka, a  następnie - o zweryfikowanie danych opiekuna dziecka. Gdy tylko to zrobi, przejdzie do zarejestrowania narodzin potomka. To czego potrzeba na tym etapie, to m.in. nazwa szpitala, w którym niemowlę przyszło na świat oraz imię dziecka (dobrze, by było uzgodnione przez oboje rodziców). Należy także ustalić numer aktu małżeństwa lub urodzenia (jeśli nie jest się w związku małżeńskim) - to znacznie ułatwi weryfikację danych w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Kolejny krok to wybór adresu, pod którym chce się zameldować dziecko oraz sposób odebrania dokumentów. Do wyboru jest skrzynka na ePUAP, odbiór osobisty lub przesyłka tradycyjna pocztą. Ostatni krok to podgląd wniosku i podpis (Profilem Zaufanym).

Wszystko powinno potrwać krócej niż poobiednia drzemka malucha.

To nie koniec zmian

To nie jedyne zmiany, które wkrótce zaczną obowiązywać, a które dotyczą rodziców. W funkcjonujących dotychczas przepisach i rejestrach publicznych brakuje mechanizmów jednoznacznie łączących dziecko z rodzicami (tzw. parentyzacja). Gromadzone w aktach imiona, nazwiska i nazwiska rodowe rodziców nie zawsze jednoznacznie ich wskazują. Utrudnia to nie tylko prowadzenie rozmaitych statystyk publicznych, ale też np. realizację programów pomocowych państwa, takich jak Rodzina 500 plus.

Dlatego Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało też takie zmiany:

  • jednoznaczne powiązanie danych rodziców i dzieci w rejestrze PESEL (tzw. parentyzacja): numery PESEL rodziców pojawią się w danych gromadzonych przy akcie urodzenia dziecka oraz w rejestrze PESEL. Planowane wejście w życie - od 1 grudnia 2018 r.,
  • szybsze poprawianie niezgodnych z prawdą informacji zgromadzonych w rejestrze PESEL: Organy korzystające z dostępu do rejestru PESEL będą mogły zgłaszać niezgodność bezpośrednio do właściwego kierownika Urzędu Stanu Cywilnego za pomocą dedykowanej do tego e-usługi. Planowane wejście w życie - 1 maja 2019 r.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Marzec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031