Od 10 lat promują historię w sieci

01-10-2011, 12:04

Z serwisu, który zaczynał jako miesięcznik tworzony przez pasjonatów dla pasjonatów, korzystają dziś naukowcy, cytują go dziennikarze i ludzie kultury, śledzą politycy. Portal Histmag.org obchodzi 10 urodziny.

Histmag.org powstał 1 października 2001 r. Jego twórcy stawiają sobie za cel rzetelną popularyzację wiedzy historycznej i pokazywanie jej wagi w życiu społecznym. Na stronach portalu publikowane są informacje o wydarzeniach ze świata historii, przypomnienia o najważniejszych rocznicach, artykuły naukowe, popularnonaukowe i publicystyczne oraz recenzje. Serwis odwiedza miesięcznie ponad 100 tys. osób.

– Byłem wtedy uczniem liceum. (...) Poznałem przez sieć innych entuzjastów popularyzowania historii i zaczęliśmy wspólnie działać – opowiada o początkach Histmaga Michał Świgoń, jego założyciel i redaktor naczelny. Początkowo Histmag był e-czasopismem, wydawanym co miesiąc. Z czasem przekształcił się w portal internetowy współpracujący z czołowymi polskimi instytucjami historycznymi.

Czytaj także: Rękopisy z Qumran dostępne online (wideo)

Internet to nowoczesne medium, dające wiele możliwości pokazania procesów historycznych i zainteresowania historią w niekonwencjonalny sposób. Oczywiście istnieje wiele zagrożeń i możliwości trafienia na „mielizny” i materiały bez wartości, ale tak samo jest w życiu. Internet uczy więc mądrze wybierać komentuje historyk, prof. Andrzej Chwalba, czytelnik Histmaga. Serwis docenia także Bogusław Wołoszański, dziennikarz i autor wielu książek o tematyce historycznej: W Histmagu najbardziej podobają mi się ciekawe, mądre teksty i względna kultura dyskusji, której w internecie brakuje.

Trzon redakcji stanowią doktoranci z różnych ośrodków akademickich. Świgoń podkreśla: Staramy się, jako redakcja, zachowywać neutralność w sporach światopoglądowych, dzięki czemu zespół redakcyjny tworzą ludzie z różnych środowisk, reprezentujących odmienne opcje światopoglądowe. Baza artykułów opublikowanych w portalu Histmag.org liczy już ponad 5 tysięcy.

Zobacz także: MaturaToBzdura: Historia PRL-u (wideo)

Wśród ostatnio realizowanych działań serwisu znalazły się m.in. kampania promocji czytelnictwa „Polećmy książki premierowi”, „Wakacje ze szczyptą historii” – szereg plebiscytów promujących najciekawsze atrakcje turystyczne w Polsce, „Historia Zebrana” – internetowy plebiscyt na najlepszą książkę historyczną, a także współpraca przy projekcie edukacyjnym Telewizji Polskiej „Wielki Test z Historii”.


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
Tematy pokrewne:  

tag serwisy naukowetag rocznicetag historiatag histmag.org
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Kwiecień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930