OC dla młodego kierowcy - o czym warto pamiętać, żeby nie przepłacać?

21-01-2021, 13:45

Młody kierowca to nie tylko ten młody wiekiem; to także ten, który zdobył uprawnienia do kierowania danym pojazdem stosunkowo niedawno. Ze względu na niewielkie doświadczenie za kierownicą może spodziewać się niestety znacznie droższej oferty OC niż w przypadku wieloletniego kierowcy. Są jednak sposoby, dzięki którym można nieco zaoszczędzić na składce za polisę.

ubezpieczenie auta młodego kierowcy

Jak obniżyć wysokość składki OC dla młodego kierowcy?

Na samym początku warto przyjrzeć się dosłownie młodym kierowcom – tj. osobom do 26. r.ż. Jak mogą uniknąć owej zwyżki?

  • Ustanowić współwłaścicielem pojazdu doświadczonego kierowcę – posiadającego już zniżki na OC. Biorąc więc na przykład 18-letniego Piotra i jego pierwszy samochód, może on wpisać do dowodu rejestracyjnego swojego ojca, który od 20 lat kolekcjonuje zniżki za bezszkodową jazdę. Przejdą one bowiem (albo w całości, albo nie, zależnie od warunków danego ubezpieczyciela) na polisę samochodu Piotra; może otrzymać nawet ponad 50% zniżki na OC, samemu nie mając żadnych.
  • Siebie ustanowić współwłaścicielem, a doświadczonego kierowcę właścicielem pojazdu – w tym przypadku właścicielem auta będzie ojciec Piotra, a sam Piotr współwłaścicielem; analogicznie korzysta z jego zniżek.

W przypadku kierowców młodych pod względem doświadczenia, można postępować dokładnie tak samo. I tutaj sytuacja może być odwrotna – Piotr ma 30 lat i około 10 kolekcjonowania zniżek, a jego 50-letni ojciec właśnie zdecydował się na zrobienie prawa jazdy. To ojciec będzie korzystał ze zniżek syna, wpisując go do dowodu rejestracyjnego.

Są jednak jeszcze dwie sytuacje, które mogą znacznie obniżyć wysokość składki za OC (zarówno kierowcy młodego, jak i niedoświadczonego):

  • Zbieranie zniżek za posiadanie skutera – nieletni może zostać zarówno współwłaścicielem, jak i właścicielem skutera lub motoroweru i w ten sposób kolekcjonować zniżki.
  • Wybrać samochód o niewielkiej pojemności silnika – im wyższa, tym większe prawdopodobieństwo (w oczach ubezpieczycieli) szybkiej i brawurowej jazdy, co w połączeniu z niskim doświadczeniem oznacza pewną szkodowość. OC dla samochodów z małą pojemnością są zdecydowanie tańsze.

Jak znaleźć najniższe OC?

Warto mieć na uwadze, że pomimo wszystkich czynników obniżających wartość składki, ta wciąż może się różnić nawet o kilkaset złotych – zależnie od oferty danego ubezpieczyciela. Firma X może oferować bowiem jeszcze droższe OC dla młodych niż firma Y. Na samym początku poszukiwać warto więc skorzystać z darmowej porównywarki ubezpieczeń – np. na stronie https://www.ubezpiecz-pojazd.pl/, gdzie istnieje od razu możliwość zakupienia polisy. Po wypełnieniu kilkuminutowego formularza użytkownik otrzyma listę dostępnych ofert wraz ze wskazaniem ich ceny.

Na polisie można oszczędzić nawet ponad tysiąc złotych – podstawą jest porównanie ofert co najmniej kilku ubezpieczycieli.


Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag ubezpieczeniatag OCtag nolstag Kierowca
To warto przeczytać


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Marzec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Serwisy specjalne: