O czym pamiętać, aranżując oświetlenie kuchni?

20-07-2020, 11:55

Mówi się, że kuchnia jest sercem domu. Jednym z najintensywniej użytkowanych pomieszczeń, w którym spotykamy się podczas przygotowywania i spożywania posiłków, a także rodzinnych rozmów. W którym – nawet jeśli spędzamy cały dzień poza domem – widzimy się rano podczas śniadania i wieczorem przy kolacji. Pomieszczeniem, które łączy pokolenia. W którym babcie przygotowują z wnuczkami ciasteczka, a mamy gotują dla swoich pociech pożywne posiłki. Tak ważne dla każdej rodziny wnętrze nie może zostać zaaranżowane w sposób przypadkowy.

Jedną z najistotniejszych kwestii podczas planowania wystroju kuchni jest oświetlenie. Warto zadbać o to, by stwarzało komfortowe warunki do użytkowania pomieszczenia. Ważna jest jego barwa, natężenie oraz lokalizacja źródła światła. Rozmieszczenie opraw powinno dawać możliwość wygodnego i bezpiecznego sprzątania i porządkowania wnętrza, a także przygotowywania i spożywania posiłków.

oświetlenie kuchni

Oświetlenie z podziałem na role

Warto pamiętać o tym, że w kuchni rzadko sprawdza się jedna oprawa oświetleniowa. Znacznie częściej jest to kilka lamp, którym przypisuje się różne funkcje. W zależności od ich rodzaju oraz rozmieszczenia mogą budować funkcjonalne wnętrze albo przestrzeń, która nie będzie przyjazna dla użytkowników. Dlatego kluczowe jest właściwe zaplanowanie oświetlenia. To powinno zależeć od wielkości pomieszczenia, jego układu oraz wyposażenia. W aranżacji i doborze opraw uwzględniamy też własne oczekiwania względem ich designu. Powinny wpisywać się w styl nowoczesny, rustykalny, a może glamour? Szeroki wybór lamp o zróżnicowanej stylistyce znajdziemy w sklepie https://Lampy.it.

Oświetlenie ogólne

Praktycznie w żadnym pomieszczeniu, a zatem również w kuchni, nie powinno zabraknąć oświetlenia ogólnego. Jego zadaniem jest wypełnienie pomieszczenia jasnym, rozproszonym światłem i doświetlenie wszystkich zakamarków wnętrza. Dzięki temu po kuchni będzie można się bezpiecznie poruszać i wygodnie sprzątać. Rolę takiego oświetlenia może pełnić zamontowana centralnie na suficie lampa. Coraz częściej jednak – zwłaszcza w nowoczesnych wnętrzach – jest to większa instalacja wykonana przy pomocy natynkowych plafonów albo lamp wpustowych. Pomimo zastosowania oświetlenia punktowego, większa ilość równomiernie rozmieszczonych opraw pozwala na oświetlenie całego wnętrza. Warto zwrócić uwagę na to, że niektóre z nich mogą mieć ruchome źródło światła, co pozwala kierować jego snop w określoną stronę.

Oświetlenie blatu roboczego

Kiedy już zaplanujemy oświetlenie ogólne, powinniśmy się zająć oświetleniem, które pozwoli na wygodne i bezpieczne przygotowywanie posiłków. Czy oświetlenie ogólne nie może spełniać tego zadania? Odpowiedź brzmi: tak, ale tylko pod warunkiem, że stojąc przodem do blatu, nie będziemy zasłaniać padającego na nie światła swoim ciałem. W praktyce rzadko jest to możliwe. Dlatego zdecydowanie częściej proponuje się zaaranżowanie oświetlenia funkcyjnego bezpośrednio nad blatem. To mogą być oprawy montowane pod szafkami wiszącymi, a jeśli inwestor nie zdecydował się na ich powieszenie, bezpośrednio na suficie.

Oświetlenie strefy jadalni

Kuchnia to coraz częściej pomieszczenie otwarte na salon, w którym lokalizuje się stół jadalniany. Zdarza się jednak, że stanowi odrębne pomieszczenie i należy wygospodarować w nim miejsce do spożywania posiłków. Czasem będzie to ustawiony pośrodku lub w rogu pomieszczenia stół, innym razem wyspa lub półwysep, przy którym zostaną ustawione hokery. Ważne, by w takim miejscu również zaplanować oświetlenie. Zazwyczaj jest to zamontowana centralnie nad stołem lampa wisząca lub kilka takich opraw. Ich zadaniem jest oświetlenie blatu stołu i stworzenie odpowiednich warunków do spożywania posiłków. Takie lampy często dają możliwość regulacji wysokości, na jakiej zostanie zamontowane źródło światła. To istotne ze względu na zapewnienie wygody użytkowników.

Oświetlenie kuchni, jeśli zostanie dobrze przemyślane i zaplanowane, będzie estetyczne i funkcjonalne. By tak się stało, warto poświęcić mu odpowiednio dużo uwagi.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag oświetlenie kuchnitag nols
To warto przeczytać


fot. peshkovRSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Październik 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Serwisy specjalne: