Nowy trojan szantażuje użytkowników Windowsa

14-09-2011, 15:32

Ransom.AN, symulując komunikat Microsoftu, ostrzega użytkownika, że jego kopia systemu Windows jest nielegalna, i grozi uszkodzeniem komputera, jeżeli nie zostanie wprowadzony specjalny kod, który można otrzymać po zapłaceniu 100 EUR.

Komunikat wyświetlany przez trojana Ransom.AN
fot. - Komunikat wyświetlany przez trojana Ransom.AN
Nowy koń trojański, atakujący w szczególności niemieckojęzycznych użytkowników Windowsa, może być rozpowszechniany na wiele sposobów, m.in. za pomocą spamu i P2P. Po ostrzeżeniu użytkownika o nielegalnej kopii systemu Ransom.AN zachęca ofiarę do zakupu kodu przy użyciu karty kredytowej, w dodatku za pośrednictwem zainfekowanej strony. Szkodnik grozi pociągnięciem do odpowiedzialności w przypadku nieuiszczenia opłaty w ciągu 48 godzin, po którym to czasie użytkownik ma stracić wszystkie dane zawarte na komputerze.

- Trojany tego typu są bardzo niebezpieczne, ponieważ po zainfekowaniu komputera niezwykle trudno usunąć je ręcznie, co zmusza użytkowników do zapłacenia okupu lub sformatowania komputera - wyjaśnia Luis Corrons, dyrektor techniczny PandaLabs. - Ponadto, ponieważ Ransom.AN wygląda jak komunikat Microsoftu i grozi podjęciem kroków prawnych, wielu użytkowników wierzy w jego treść i dokonuje płatności ze strachu.

Czytaj także: Złośliwy trojan blokuje dostęp do Windowsa


Źródło: Panda Security
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy