Nowy Firefox beta naprawdę ciekawy, z powodu IonMonkey i nie tylko

27-11-2012, 10:13

O wersjach beta przeglądarki Firefox pisze się mniej, od kiedy cykl rozwoju tej przeglądarki zawrotnie przyśpieszył. A jednak najnowszy Firefox beta godny jest tego, aby o nim napisać, a jeden z powodów ku temu nazywa się IonMonkey.

Niedawno pojawił się Firefox 17, którego można zintegrować z Facebookiem, a wczoraj Mozilla zaprezentowała nowe wersje beta Firefoksa dla komputerów biurkowych i Androida. Dzisiaj mało się pisze o wersjach beta, szczególnie dla komputerów biurkowych, ale właśnie w tym obszarze Firefox ma dokonać skoków technologicznych. 

IonMonkey przyśpieszy Firefoksa

Firefox 18 beta dla systemów Windows, Linux i Mac OS X ma być wyposażony w IonMonkey - nowy kompilator JavaScript JIT. Testy wykazują, że IonMonkey jest o 26% bardziej wydajny od swoich starszych odpowiedników. Od strony użytkownika oznacza to jedno - szybciej działające gry online, inne aplikacje online, a także płynniejsze przeglądanie  stron internetowych napakowanych skryptami. 

Firefox trendy, czyli Maki i dotyk

To nie jedyna ważna nowość. Firefox 18 zaoferuje wsparcie dla wyświetlaczy Retina dla użytkowników Mac, zatem korzystanie z sieci na komputerach Apple będzie prezentowało się lepiej.

Co więcej, Firefox zaoferuje użytkownikom możliwość wyłączenia niezabezpieczonych treści na stronach HTTPS. Przeglądarka będzie też wspierać standardowe zdarzenia dotykowe W3C obok zdarzeń MozTouch. Co prawda, w chwili obecnej mały odsetek użytkowników Firefoksa korzysta z rozwiązań dotykowych, niemniej rozwój w tym kierunku jest istotny dla przyszłości przeglądarki.

zdjęcie

Firefox dla Androida wykryje zagrożenie

Wczoraj pojawiła się również beta przeglądarki Firefox dla Androida. Zawiera ona m.in. sugestie przeglądania, które mogą przyspieszyć wyszukiwanie. Przy starcie Firefoksa wyświetla się okienko z pytaniem o to, czy funkcja ma być włączona przy wpisywaniu znaków do paska adresu. Sugestie są dostarczane przez bezpieczne połączenie HTTPS.

Mobilny Firefox zawiera też ulepszenia w ochronie przez phishingiem i szkodliwym oprogramowaniem. Przeglądarka będzie ostrzegać użytkowników, kiedy ci natkną się na potencjalnie niebezpieczne strony.

Ochrona przed phishingiem niewątpliwie ma znaczenie, skoro nawet sam Pałac Elizejski padł ofiarą cyberszpiegów właśnie po ataku phishingowym.


Źródło: Mozilla Blog
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy