Nowoczesne usługi dla biznesu nakręcają rynek

19-07-2018, 09:43

Branża nowoczesnych usług dla biznesu rozwija się w Polsce w niesamowicie szybkim tempie. Firmy posiadające centra BPO, SSC, IT i R&D wciąż poszerzają zakres swojej działalności i zatrudniają nowych specjalistów, co przykłada się na dynamiczny rozwój największych ośrodków biznesowych w kraju i ma wpływ na inne sektory rynku – w tym także rynek nieruchomości biurowych.

mat partnera

Inwestorzy z Fortune Global 500 i nawet 90 nowych miejsc pracy dziennie
Z początkiem bieżącego roku na polskim rynku działało 1236 centrów nowoczesnych usług dla biznesu, z czego 91 powstało tylko pomiędzy 1. kwartałem 2017, a 1. kwartałem 2018. Wiodącymi ośrodkami są: Kraków, Warszawa i Wrocław, ale pozostałe miasta regionalne cieszą się również dużym zainteresowaniem ze strony inwestorów. Polska już od dłuższego czasu jest jedną z najchętniej wybieranych przez zagraniczne przedsiębiorstwa lokalizacji, czego dowodem jest fakt, że wśród 831 firm, aż 83 znajduje się na liście Fortune Global 500.

W swoim nowym raporcie na temat branży nowoczesnych usług biznesowych, specjaliści z ABSL i Jones Lang LaSalle – międzynarodowej firmy świadczącej kompleksowe usługi doradcze w zakresie najmu nieruchomości, przewidują stały wzrost zatrudnienia we wspomnianych sektorach i ciągły ich rozwój, co z pewnością odbije się echem także na innych branżach – również rynku biurowym. Liczby mówią zresztą same za siebie. Z początkiem tego roku, sektor BPO, SSC, R&D i IT zatrudniał 279 tys. specjalistów, a średnia liczba nowopowstających miejsc pracy w okresie od końca Q1 2016 do końca Q1 2018 wynosiła… aż 90 dziennie.

Centra nowoczesnych usług – duże znaczenie zagranicznych inwestorów
Wśród centr nowoczesnych usług biznesowych nie istnieje jednak dominujący model organizacji działalności. Niemal w równym stopniu, bo na poziomie 38% i 39%, udział w całym zatrudnieniu w branży mają odpowiednio centra usług wspólnych, działające na rzecz macierzystej firmy oraz komercyjni dostawcy, będący centrami outsourcing’owymi (23% to centra o modelu hybrydowym). Warto jednak podkreślić, że prawie wszystkie jednostki zatrudniające największą liczbę osób należą do inwestorów zagranicznych – w pierwszej dziesiątce znajdują się jedynie dwie polskie firmy, czyli Comarch i Grupa Asseco.

Od marca 2017 roku do marca roku bieżącego, najwięcej nowych inwestycji utworzyły firmy pochodzące z USA, ale widoczny był również napływ inwestycji z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Skandynawii, a nawet krajów azjatyckich. Coraz więcej centrów powstaje też za sprawą rozwoju strategii polskich firm, a w analizowanym okresie znaczna ich część dotyczy branży IT (42%) i SSC (39%).

Gdzie celują inwestorzy i co decyduje o ich wyborze?
Najwięcej dobrze prosperujących centrów przypada na Warszawę, która jednak pod względem poziomu zatrudnienia w branży zajmuje drugie miejsce – pozycję lidera obejmuje bowiem Kraków. W ścisłej czołówce znajdują się również pozostałe duże aglomeracje w kraju: Wrocław, Trójmiasto, Aglomeracja Katowicka, Łódź, Poznań, Bydgoszcz, Lublin, Rzeszów i Szczecin. W centrach zlokalizowanych w tych miastach pracuje aż 95% specjalistów zatrudnionych w jednostkach świadczących nowoczesne usługi dla biznesu.

Każdy z tych ośrodków cechuje łatwa dostępność komunikacyjna, dość dobrze rozwinięta infrastruktura i szereg innych udogodnień, które mogłoby mieć wpływ na zainteresowanie ze strony inwestorów. Okazuje się jednak, że dla firm chcących uruchomić swoje własne centra usług, kluczowe znaczenie ma dostępność nowoczesnej powierzchni biurowej.

Rekordowe wyniki na regionalnych rynkach biurowych
Taka zależność nie mogła pozostać bez odpowiedzi ze strony deweloperów, którzy tylko w analizowanym okresie oddali do użytku 740 tys. m2 biur. Podaż w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu, Łodzi, Lublinie i Szczecinie wynosi aż 10 milionów m2 nowoczesnej powierzchni biurowej, co gwarantuje wysoki komfort wyboru dla inwestorów poszukujących lokalizacji dla swojej firmy. A mają oni faktycznie w czym wybierać, bowiem Trójmiasto może pochwalić się najwyższym budynkiem na całym wybrzeżu, sam Kraków przekroczył 1 milion m2 podaży, a w Łodzi ma miejsce najbardziej spektakularny projekt przebudowy i rewitalizacji miasta.

Specjaliści z Jones Lang LaSalle podają, że stale poprawiająca się sytuacja gospodarcza w kraju ma wpływ zarówno na podaż, jak i popyt. W 2017 roku popyt brutto osiągnął rekordowy poziom 1,5 miliona m2 (aż 60% wolumenu przypada na sektor nowoczesnych usług dla biznesu), ale w budowie pozostaje nadal 1,8 milionów m2 powierzchni. Deweloperzy nie mają jednak powodów do obaw, bo Polskę – jako lidera w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – w ciągu kilku najbliższych lat czeka najprawdopodobniej jeszcze bardziej dynamiczny rozwój.

Artykuł powstał w oparciu o raport ABSL i Jones Lang LaSalle pt. „Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2018” dostępny na portalu BazaBiur.pl, gdzie znajduje się również wyszukiwarka nowoczesnych biur do wynajęcia, a także analizy bieżących trendów rynkowych oraz porady dla początkujących najemców.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać

fot. Symetriafot. Ericsson
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Grudzień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Serwisy specjalne: