Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Nowe przepisy prawa pracy zrównały kolejne uprawnienia osób zatrudnionych na czas określony i nieokreślony

15-11-2016, 06:12

Każda osoba zatrudniona na podstawie umowy na czas określony według prawa pracy ma możliwość udania się na urlop wypoczynkowy i posiada gwarancję wynagrodzenia. Dzięki ubiegłorocznym zmianom w przepisach, może także liczyć na okres wypowiedzenia tej samej długości, co pracownik zatrudniony na czas nieokreślony.

Równość wynagrodzeń bez względu na rodzaj umowy

Nowelizacja przepisów prawa pracy z lutego 2016 roku w dużym stopniu zrównała uprawnienia osób pracujących na umowie na czas określony z tymi, które do tej pory przysługiwały jedynie osobom zatrudnionym na czas nieokreślony.

Jak stanowi aktualny Kodeks pracy, każdy pracownik ma prawo do godziwego wynagrodzenia, którego wysokość nie może być niższa niż ustalona płaca minimalna. Wynagrodzenie to powinno również odzwierciedlać rodzaj wykonywanej pracy, związane z nią wymagania oraz kwalifikacje, jakie posiada pracownik. Co bardzo ważne, wynagrodzenie musi być również adekwatne do ilości i jakości pracy – oznacza to, iż dwóch pracowników zajmujących te same stanowiska i wykonujących tę samą pracę, wcale nie musi otrzymywać takiego samego wynagrodzenia (o ile jakość i ilość wykonywanej przez nich pracy faktycznie jest różna).

Zakaz dyskryminacji pracownika

Bez względu na to, czy osoba jest zatrudniona na umowę na czas określony, czy nieokreślony, jej pracodawcę obowiązuje prawny zakaz dyskryminacji. Zakaz ten, oprócz samego wynagrodzenia (umowa na czas określony nie może być powodem do wypłaty pracownikowi niższego wynagrodzenia) obejmuje między innymi konieczność zachowania równości przy nawiązywaniu i rozwiązywaniu stosunku pracy, przy ustalaniu warunków zatrudnienia, przyznawaniu awansów, a także w dostępie do szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe.

Zakaz dyskryminacji obowiązuje także bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie oraz orientacje seksualną.

Prawo do wypoczynku

Wszyscy pracownicy zatrudnieni na czas określony mają ustawowe prawo do wypoczynku. Ich czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę, co daje 40 godzinny tydzień pracy. Oznacza to, że wraz z nadgodzinami, pracownik taki nie może w ciągu tygodnia przepracować więcej niż 48 godzin.

Jeśli chodzi o czas wolny od pracy, to prawo stanowi jasno, iż każdemu pracownikowi w ciągu tygodnia przysługuje co najmniej 35 godzinny nieprzerwany wypoczynek.

Więcej o tym temacie dowiesz się z podręczników do prawa pracy w sklepie Profinfo.pl.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:





fot. Freepik




fot. Freepik



fot. DALL-E