Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Od 4 marca 2019 roku będzie można otrzymać nowy dowód z warstwą elektroniczną. Czy trzeba wymieniać dotychczasowy dokument? Ile to kosztuje? Ile trzeba czekać? Kiedy należy składać wnioski? Odpowiadamy na kilka praktycznych pytań.

O co chodzi?

Zgodnie z ustawą o dowodach osobistych i zobowiązaniami Polski jako kraju członkowskiego UE, od marca 2019 roku dowody osobiste będą wyposażone w specjalny chip (warstwę elektroniczną) - stąd popularna nazwa e-dowód. W chipie będą zakodowane dane identyfikacyjne. Dzięki temu dowód będzie służył - jak dotąd - do potwierdzenia tożsamości, ale też do uwierzytelnienia w e-usługach administracji publicznej czy podpisywania dokumentów elektronicznych.

Z punktu widzenia osób, które nie korzystają z usług e-administracji ani nie podpisują dokumentów elektronicznych, w korzystaniu z dowodu nic się nie zmieni (poza samym wyglądem dokumentu).

Od kiedy zmiany?

Wnioski o nowe dowody będzie można składać od 4 marca 2019 roku. Jeśli stary dowód jeszcze jest ważny, nie trzeba go wymieniać aż do czasu utraty ważności. Musi to jednak nastąpić nie później niż w 2029 roku - na taki czas Ministerstwo Cyfryzacji przewiduje na wymianę dowodów.

Jako pierwsze wnioski o nowy dowód powinny złożyć osoby, których dowody straciły ważności albo zostały uszkodzone czy zniszczone.

Zobacz, jak będą wyglądać nowe e-dowody.

Pora na wniosek...

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że dotychczasowy tryb składania wniosku o dowód nie zmienia się. Wniosek składa się bezpłatnie, a czas oczekiwania na dokument będzie taki sam jak do tej pory (do 30 dni). Mając profil zaufany, wniosek można złożyć przez internet (zobacz, jak złożyć wniosek o nowy dowód osobisty krok po kroku).

Dostanę stary czy nowy?

Jak wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji, jeśli wniosek o dowód zostanie złożony przed 4 marca 2019 roku, wnioskodawca otrzyma dowód starego typu (czyli obowiązujący obecnie). wszyscy, którzy złożą wnioski o dowód 4 marca i później, otrzymają nowy dokument - nawet jeśli woleliby stary.

Chcę wymienić dowód...

Osoby, które chcą po prostu wymienić jeszcze ważny dowód na ten nowy, także mogą złożyć taki wniosek - jednak nie wcześniej niż 4 marca. Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, obowiązują tu takie same przepisy jak dziś. Składając wniosek o nowy dowód, należy podać powód ubiegania się o nowy dowód (do wyboru są m.in. "pierwszy dowód", "utrata ważności" czy "zniszczenie dokumentu"). Można wybrać powód "inny", wówczas trzeba ten powód podać - np.  wymiana na dowód z warstwą elektroniczną.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR