Nowa wersja GPL dla aplikacji internetowych

20-11-2007, 10:15

Nowa wersja licencji GPL stworzona specjalnie z myślą o aplikacjach internetowych została wydana przez Fundację Wolnego Oprogramowania (FSF). Licencja ta ułatwi deweloperom dotarcie do kodu źródłowego aplikacji i przez to może przyczynić się do rozbudowania społeczności open source.

Popularna otwarta licencja GPL została stworzona z myślą o oprogramowaniu instalowanym na komputerze. W świetle tej licencji ten, kto dokonywał dystrybucji wolnego oprogramowania, musiał dostarczyć je wraz z kodem źródłowym. Jeśli jednak zmodyfikowane oprogramowanie było udostępniane jako usługa w Sieci, takiego obowiązku nie było.

Wydana wczoraj licencja GNU Affero General Public License version 3 (GNU AGPLv3) bazuje na GPLv3, ale nakłada na licencjobiorcę dodatkowy warunek. Jeśli zmodyfikowane przez niego oprogramowanie działa jako usługa w sieci, to korzystający z tej usługi użytkownik powinien mieć dostęp do kodu źródłowego.

Dzięki nowej licencji rzadziej będzie dochodziło do sytuacji, gdy modyfikacje w aplikacjach internetowych pozostaną nieznane społeczności open source.

AGPLv3 umożliwia włączenie do projektu kodu udostępnionego na licencji GPLv3. Oznacza to, ze twórcy korzystający z licencji Affero będą mieli od razu dostęp do wielu bibliotek i innych materiałów źródłowych.

Pierwszy szkic licencji AGPL został opublikowany 5 czerwca i od tego czasu w FSF toczyła się dyskusja na jej temat. Początkowo rozważano dodanie Affero jako dodatku do licencji GPLv3, ale ostatecznie zdecydowano o wydaniu odrębnej licencji.

Pełny tekst licencji GNU Affero General Public License version 3 znajdziemy na stronie FSF.

Następny artykuł » zamknij

Ruszyły sklepy na Allegro

Źródło: FSF
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031