Nowa licencja na otwarte projekty sprzętowe od CERN

11-07-2011, 13:17

Europejska Organizacja Badań Jądrowych, szeroko wykorzystująca otwartoźródłowe rozwiązania, stworzyła własną licencję dla projektów związanych ze sprzętem.

Ośrodek badawczy, znany przede wszystkim ze stworzenia największego na świecie akceleratora cząstek, przy okazji szeroko zakrojonych badań chce wykorzystywać potencjał społeczności.

>>Czytaj także: Wykrywacz antymaterii poleci w kosmos

Sonda
Projektanci sprzętu powinni się dzielić jego "źródłami"?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Jak przyznaje w swoim oświadczeniu Javier Serrano, jeden z inżynierów CERN oraz twórca Open Hardware Repository: Nasze dążenia do projektów związanych z otwartym sprzętem były w dużej części motywowane pozytywnie pojmowaną zazdrością wobec kolegów, którzy rozwijają linuksowe sterowniki urządzeń. Są częścią większej społeczności projektantów i dzielą się swoją wiedzą oraz czasem, żeby stworzyć możliwie najlepszy system operacyjny. Czuliśmy, że nie ma przeszkód, by rozwój sprzętu odbywał się na podobnych zasadach.

Licencja Open Hardware License (OHL) od CERN, która ma być wykorzystywana podczas tworzenia otwartych projektów sprzętowych, nie jest jednak pierwszą tego typu inicjatywą w historii. Już w 2007 roku grupa Tucson Amateur Packet Radio wyszła z pomysłem, który miał służyć podobnym celom.

Projekty objęte nową licencją gromadzone są w Open Hardware Repository (OHR) i już teraz znaleźć można tam wiele rozwiązań, które obok akceleratora cząstek mogą znaleźć swoje zastosowanie również w wielu innych projektach.

Open Hardware License została w dużej części oparta o popularne GPL i pozwala użytkownikom na przeglądanie, modyfikowanie oraz udostępnianie wprowadzonych zmian, które jednak muszą być upubliczniane na ten samej licencji.

>>Czytaj także: Wielki Zderzacz Hadronów popracuje dłużej


Źródło: Ars Technica
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Luty 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829