Nowa funkcja na Facebooku zagraża prywatności użytkowników

21-12-2010, 19:30

Specjaliści z firmy Sophos doradzają użytkownikom Facebooka zaktualizowanie swoich ustawień prywatności, serwis ogłosił bowiem wprowadzenie nowej, dosyć kontrowersyjnej funkcji. Sieć społecznościowa uruchamia automatyczne tagowanie zdjęć, początkowo w Stanach Zjednoczonych, ale docelowo (w ciągu kilku najbliższych miesięcy) funkcja ta ma być dostępna dla wszystkich.

Oprogramowanie służące do rozpoznawania twarzy pozwoli na skojarzenie osób na zdjęciach z innymi fotografiami, na których się pojawią. Proces tagowania nie będzie całkowicie automatyczny, ponieważ tagi to tylko sugestie, ale użytkownicy będą identyfikowani domyślnie.

Gdy użytkownicy zostaną zidentyfikowani przez jednego ze swoich znajomych, powstanie ryzyko, że Facebook zidentyfikuje zdjęcie dla pozostałych znajomych. Nawet osoby, które nie mają konta na Facebooku lub te, które nie wyrażają chęci zdradzania swojej tożsamości, mogą zostać w ten sposób zidentyfikowane. Użytkownicy serwisu, którzy nie zechcą korzystać z tej funkcji, będą musieli ją zdezaktywować.

>> Czytaj także: Użytkownicy social media nie sprawdzają linków pod kątem ich szkodliwości

- Nowa funkcja może być ciekawa dla osób, które chętnie udostępniają każdy detal w sieci społecznościowej, ale z pewnością nie dla tych, które preferują zachować anonimowość - komentuje Graham Cluley, starszy konsultant ds. bezpieczeństwa w Sophos. - Facebook powinien pozwalać użytkownikom wybierać funkcje, z których chcą korzystać zanim zostaną uaktywnione. Ostatnia ankieta Sophos wykazała, że aż 90% użytkowników Facebooka chciałoby, żeby wszystkie funkcje sieci społecznościowej były dostępne w modelu opt-in (domyślnie wyłączone).


Źródło: Sophos
Tematy pokrewne:  

tag zdjęciatag tagitag Sophostag prywatnośćtag Facebook
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Grudzień 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031