Norwegowie demonstrowali przeciwko OOXML

10-04-2008, 08:01

Demonstracja przeciwko standardowi OOXML odbyła się w Oslo – stolicy Norwegii. Protestujący wyrażali swoje niezadowolenie z faktu, że Norwegia poparła standaryzacje formatu Microsoftu. Wezwali też norweski rząd do zdecydowanego opowiedzenia się przeciwko OOXML w rządowej administracji.

Agencja Associated Press podaje, ze na ulicach Oslo protestowało ok. 60 osób. Demonstracja nawiązywała do wydarzeń z minionego tygodnia, kiedy to Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ISO) uznała format OOXML za standard.

Decyzja ISO jest kontrowersyjna, bo można się spodziewać, że Microsoft wykorzysta fakt standaryzacji aby zapewniać rządy państw, że kupowanie jego programów jest rozsądne. W rzeczywistości standard OOXML nie został jeszcze nigdzie zastosowany, a oprogramowanie Microsoft wykorzystuje jedynie format podobny do tego standardu.

Demonstracja w OSLO została zwołana przez Steve'a Peppera. Jeszcze do niedawna był on prezesem norweskiej organizacji normalizacyjnej - Standards Norway. W czasie głosowania w ISO Pepper musiał głosować na "tak" gdyż takie stanowisko ustaliła Standards Norway.

Pepper mówił jednak otwarcie o tym, że według niego cały proces standaryzacji był skandaliczny. Warto zresztą dodać, że oskarżenia o nieprawidłowości, a nawet o świadome manipulowanie procesem standaryzacji dotyczyły także Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.

Podczas demonstracji Pepper podkreślał także, że nie jest przeciwnikiem Microsoftu i OOXML. Jest on natomiast przeciwnikiem OOXML jako standardu.

Sonda
Czy demonstracja przeciwko OOXML powinna się odbyć w Warszawie?
  • Tak
  • Nie
  • Nie mam zdania
wyniki  komentarze

"Ludzie nie powinni płacić za to, aby mogli przeczytać moje dokumenty" - mówił były prezes Standards Norway przypominając, że istnieje standard ODF, który już od kilku lat posiada darmowe wsparcie. Pepper wyraził też zaniepokojenie faktem, że naciski wywierane przez Microsoft okazały się silniejsze niż opinie krajowych ekspertów, którzy nie popierali OOXML.

Organizacja Standards Norway wystosowała już oświadczenia zapewniające, że nieprawidłowości nie było. Mimo to Komisja Europejska wciąż bada czy mogło do nich dojść. Udział KE w całej sprawie rzuca się w oczy, bo jest to instytucja, która pokazała, że potrafi wywierać nacisk na Microsoft.

Demonstracja w Oslo była o tyle nietypowa, że wzięli w niej udział informatycy - ludzie, którzy raczej rzadko wychodzą z domu i zbierają się razem aby demonstrować. Rzeczą niespotykaną jest też demonstracja przeciwko... decyzji podjętej przez krajową organizację normalizacyjną.


Źródło: AP, Consortiuminfo.org
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31