Nokia Money, czyli usługi finansowe w komórce

27-08-2009, 06:58

Już w przyszłym roku fińska Nokia umożliwi dokonywanie płatności i zarządzanie finansami osobistymi z wykorzystaniem telefonów komórkowych.

Fińska Nokia ogłosiła uruchomienie usługi o nazwie Nokia Money. Jest ona skierowana do wszystkich użytkowników telefonów komórkowych, zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Ma być dostępna przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i z każdego miejsca, gdzie jest dostęp do sieci telefonii komórkowej.

Producent telefonów wierzy, że rynek płatności mobilny czeka świetlana przyszłość. Z jego szacunków wynika, że na świecie są cztery miliardy telefonów komórkowych i zaledwie 1,6 miliarda kont bankowych. To oznacza, że zdecydowana większość mieszkańców naszej planety nie ma dostępu do usług finansowych świadczonych przez banki. Nokia Money ma im to umożliwić.

Na całym świecie oferowane będą zapewne te same usługi, jednak mieszkańcy różnych części świata będą w różnym stopniu z nich korzystać. Tam, gdzie konto bankowe jest usługą powszechną, możliwość przesyłania pieniędzy pomiędzy telefonami komórkowymi nie będzie pewnie aż tak istotna, jak w przypadku mieszkańców centralnej Azji czy Afryki. Z kolei możliwość płacenia za towary i usługi cieszyć się może równie dużą popularnością, należy jednak brać pod uwagę fakt, że w krajach rozwiniętych w powszechnym użyciu są karty płatnicze.

Partnerem Nokii będzie Obopay, w której Finowie mają udziały. Firma ta zajmuje się rozwojem mobilnych płatności. Posiada ona odpowiednie rozwiązania techniczne, które zostaną wykorzystane do stworzenia odpowiedniej platformy. Nokia chce także, by jej usługa była otwarta na inne systemy mobilnych płatności - wszystko po to, by usługa płacenia telefonem komórkowym była jak najbardziej powszechna. To bowiem oznaczać będzie nie tylko większe przychody, ale także niższe koszty w przeliczeniu na jednego użytkownika.

Usługa ma zostać zaprezentowana podczas konferencji Nokia World, która odbędzie w dniach 2-3 września w Stuttgarcie. Wprowadzenie usługi na rynek planowane jest na początek 2010 roku.


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031