Nigeryjski szwindel z polskim akcentem

19-08-2009, 14:32

Lata mijają, a cyberoszuści nie rezygnują ze sprawdzonych sposobów na wyłudzanie pieniędzy, wymyślonych w czasach, gdy polski internet był w powijakach. Jednym z nich jest nigeryjski szwindel, którego świeżą próbkę przesłał redakcji Dziennika Internautów jeden z Czytelników.

Jak sugeruje nazwa, technika ta została wymyślona przez Nigeryjczyków, z biegiem lat zaczęli ją jednak wykorzystywać cyberprzestępcy na całym świecie.

W klasycznej odmianie nigeryjskiego szwindlu (ang. nigerian scam) oszust wysyła wiadomość, podszywając się pod przedstawiciela bogatej rodziny, która straciła swoją pozycję w wyniku wojny domowej, zamachu stanu, kryzysu gospodarczego lub represji politycznych. Autor prosi o pomoc w odzyskaniu dużej sumy pieniędzy poprzez dokonanie przelewu z jednego konta bankowego na inne. W zamian za pomoc oferowany jest udział w odzyskanym majątku - zwykle odsetek przelanej kwoty.

Mieszkance Nowego Sącza scamer obiecywał wysokie wynagrodzenie za kierowanie organizacją charytatywną - kobieta straciła 250 tys. zł, zanim zorientowała się, że ma do czynienia z oszustem. Historie wymyślane przez wyłudzaczy są tak twórcze, że w 2005 roku zostały nawet wyróżnione Anty-Noblem w dziedzinie literatury.

W Dzienniku Internautów opisywaliśmy też aukcyjną odmianę nigeryjskiego szwindlu. W tym przypadku oszust proponuje zakup drogiego przedmiotu (najczęściej laptopa) po cenie znacznie przewyższającej jego wartość. Prosi przy tym sprzedawcę o jak najszybsze wysłanie przesyłki za granicę, podsyłając mu sfałszowany dowód wpłaty. Z tego właśnie względu pod koniec ubiegłego roku Allegro zablokowało mieszkańcom Nigerii możliwość rejestrowania się w swoim serwisie aukcyjnym.

Jeden z Czytelników Dziennika Internautów przesłał do redakcji najświeższy przykład nigeryjskiego szwindlu, pochodzący z 18 sierpnia br., rozsyłany z konta założonego w serwisie MSN.com. Oto treść listu, pisanego łamaną polszczyzną, prawdopodobnie z użyciem elektronicznego tłumacza:

Drodzy Przyjaciele
How are you today? Mam nadzieję, że dobrze,
Jestem Dr.Kevin Brown Od Harlsden, North West London, tutaj w Anglii. Ja pracuję dla NatWest Bank Corporation Londynie. Piszę ci z mojego biura. W moim departamencie jest asystentem kierownika (Greater London Regional Office), odkryłem opuszczonej sumę 12,5 milionów dolarów USA dolary (dwanaście milionów pięćset tysięcy dolarów Usa) na koncie należącym do jednego z naszych zagranicznych klientów Late Mr.Thompson Morrison amerykańskiego obywatela, który niestety stracił życie w katastrofie samolotu Alaska Airlines Flight 261, który rozbił się na 31 styczeń, 2000, w tym jego żona i córka tylko.

Wybór jest skontaktować się cieszyła z charakteru geograficznego, gdzie mieszkasz, w szczególności ze względu na wrażliwość transakcji i poufność w niniejszym dokumencie. Teraz nasz bank został czeka na którykolwiek z krewnymi, aby się do roszczenia, ale nikt nie uczynił tego. Ja osobiście nie udało się w zlokalizowaniu krewnych do 2 lat się, szukam Twojej zgody, aby zaprezentować Państwu jak najbliższych krewnych / Czy beneficjent do zmarłego tak, że wpływy z tego konta wyceniono na 12,5 mln dolarów może być wypłacona do Ciebie. To będzie wypłacana lub wspólne w tych procentów, 60% do 40% mnie i dla Ciebie. Mam zabezpieczone wszystkie niezbędne dokumenty, które mogą być wykorzystywane do wykonywania kopii zapasowej tego twierdzenia jest uczynienie. All I Need to podawanie nazw dokumentów i zalegalizować go w sądzie, aby udowodnić Ci za prawowitego beneficjenta. All I Need to teraz masz uczciwy współpracy, poufności i zaufania w celu umożliwienia nam patrz poprzez tę transakcję. Gwarantuję, że będzie to wykonane zgodnie z prawem umowy, która będzie chronić Ciebie z naruszenia przepisów prawa. Proszę dostarczyć mi następujące: jak mamy 5 dni, aby go uruchomić poprzez.
jest to bardzo URGENT NALEŻY.
1. Imię i nazwisko
2. Numer telefonu
3. Twój Adres kontaktowy.
4. Wiek.
5. Podstawowe zadania / Zawód
Po odszedł poprzez metodyczną wyszukiwania, postanowiłem skontaktować się z Tobą nadzieję, że znajdziecie tego wniosku interesujące. Prosimy o potwierdzenie tej wiadomości i wskazując zainteresowanie dostarczą Państwu więcej informacji. Starają się dać mi znać o swojej decyzji zamiast trzymać mnie czeka.
Pozdrowienia,
Dr.Kevin Brown.

Dziennik Internautów ostrzega przed korzystaniem z tego typu "ofert".


Źródło: DI24.pl
Tematy pokrewne:  

tag wyłudzeniatag spamtag scamtag nigeryjski szwindel
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Kwiecień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930