Niezbędnik japońskiej kuchni

04-01-2019, 11:44

W japońskiej kuchni główną rolę odgrywają odpowiednio dobrane składniki oraz wielowiekowe receptury. Jednak żadne wyśmienite danie kuchni japońskiej nie powstałoby bez odpowiedniego wyposażenia. Akcesoria kuchenne pomagają wydobyć esencję tradycyjnych potraw oraz sprawiają, że ich przygotowywanie urasta do rangi ceremonii.

 

mat partnera

Każdy z japońskich przyborów kuchennych ma swoją historię oraz stare sprawdzone metody produkcji. Przywiązanie do tradycji to jedno, lecz Japończycy zawszę chcą się rozwijać, więc cały czas udoskonalają swoje akcesoria kuchenne by mogły służyć im przez długie lata. Szykowanie każdego posiłku dla Japończyków jest codziennym rytuałem, który wyraża ich kulturową tożsamość oraz wzmacnia więzi rodzinne.

Główna zasada wyrabiania akcesoriów kuchennych w Japonii jest używanie jedynie szlachetnych o raz naturalnych surowców. Są one wtedy trwałe a także nie przenoszą na jedzenie sztucznych aromatów. Najczęściej jest to Drewo oraz bambus, a ostre narzędzia, w szczególności noże, kute są z stali i żelaza. Przygotowane jedzenie trafia na zastawy z porcelany i terakoty. 

Narzędzia bambusowe:

  • Makisu – jest to bambusowa mata do rolowania sushi. Występuje ona w różnych rozmiarach oraz skali twardości, którą każdy kucharz dobiera indywidualnie.
  • Shamoji – to szerokie łopatki stosowane do mieszania ryżu a także mogą to być pałeczki do jedzenia oraz przygotowywania potraw.

Narzędzia drewniane:

  • Hangiri – drewniane listewki, spięte metalowymi obręczami, z których powstają misy do ryżu.
  • Oshiwaku – drewniane foremki do przygotowywania spłaszczonej wersji sushi – Oshizushi.

Japońskie noże są nie tylko kuchennym narzędziem, ale także symbolem wielowiekowej tradycji. Każdy japoński nóż jest od siebie inny. Są one wykuwane już od 10 wieków. Od kształtu noża zależy jego przeznaczenie. Każdy japoński mistrz kuchni posiada swój własny bogaty zestaw noży o różnej formie i wielkości. Podczas przygotowywanie np. sushi lub sashimi kucharz sięga po długi nóż – Yanagiba, a gdy właśnie „pracuje” nad rybą pewnie chwyta z ostrze o nazwie Deba. 

Zdrowy posiłek bogaty w składniki odżywcze

Dzięki swojej diecie Japończycy są jednym z najzdrowszych narodów świata. Zdrowe odżywianie jest częścią tradycji, więc jakoś łatwiej im to przychodzi. Gotując Japończycy wybierają taki rodzaj obróbki cieplne, podczas którego utraci się najmniej cennych składników odżywczych. Dlatego też najczęściej potrawy przygotowuje się na parze. Do tej metody gotowania, Japończycy tez stworzyli sobie odpowiednie narzędzia.

Jednym z nich są specjalne koszyczki bambusowe – mushiki seiro. Do Japonii przywędrowały one z Chin. Dzięki możliwości umieszczania koszyczków na parą warstwowo można podgrzać kilka składników a nawet potraw naraz, co bardzo przyspieszy cały proces. Skoro mówimy już o naczyniach to do podania i prezentacji dania też są oddzielne. Są one zazwyczaj wielokolorowe z wzorami inspirowanymi naturą. 

Tradycyjnie zastawy były zmieniane wraz ze zmieniającymi się porami roku. Były one dopasowywane zarówno po względem kolorystyki, jak i zdobniczych motywów. Tradycja ta już nie jest stosowana, lecz wciąż każdemu posiłkowi w Japonii towarzyszą wielobarwne wzorzyste naczynia. W Japonii każdy kuchar traktowany jest jak mistrz i artysta w jednym.

Dlatego też jak każdy artysta muszą mieć swój zestaw akcesoriów. Muzyk ma instrument, malarz ma płótno i pędzle a japoński mistrz sztuki kulinarnej ma swoje noże, naczynia oraz sprzęty kuchenne. To dzięki tym wszystkim akcesoriom kucharze mogą na spokojnie rozwijać swój talent oraz wymyślać coraz to nowe potrawy, które zachwycają swoim pięknem oraz kubki smakowe aromatem.

Teraz można zamówić jedno z tych dzieł sztuki kulinarnej z restauracji Sushi Kushi poprzez stronę PizzaPortal.pl.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


To warto przeczytać

fot. spiber.de
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Październik 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Serwisy specjalne: