Niebezpieczny włam do mózgu

29-10-2018, 19:25

W przyszłości cyberprzestępcy będą mogli wykorzystywać implanty pamięci w celu kradzieży, szpiegowania, zmieniania lub kontrolowania wspomnień. Już teraz naukowcy badają powstawanie wspomnień oraz sposoby pozwalające na ich przywracanie lub modyfikowanie przy użyciu urządzeń wszczepianych do ciała. Trzeba jednak pamiętać, że oprogramowanie i sprzęt połączony z internetem zawierają luki w zabezpieczeniach i jeśli mamy być gotowi na przyszłe zagrożenia, trzeba się zmierzyć z tym problemem teraz.

Badacze połączyli analizę praktyczną i teoretyczną w celu zbadania aktualnych luk w zabezpieczeniach wszczepialnych urządzeń wykorzystywanych do głębokiej stymulacji mózgu. Znane jako wszczepialne generatory impulsów (ang. Implantable Pulse Generators, IPG) lub neurostymulatory, urządzenia wysyłają impulsy elektryczne do określonych obszarów w mózgu w celu leczenia takich schorzeń jak choroba Parkinsona, drżenie samoistne, ciężkie depresje czy zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Implanty najnowszej generacji są wyposażone w oprogramowanie do zarządzania, przeznaczone zarówno dla lekarzy praktyków, jak i pacjentów, które jest instalowane na komercyjnych tabletach oraz smartfonach. Łączność pomiędzy nimi odbywa się za pośrednictwem standardowego protokołu Bluetooth.

Badacze zidentyfikowali kilka aktualnych i potencjalnych scenariuszy zagrożeń możliwych do zrealizowania przez cyberprzestępców.

  • Podatna na ataki infrastruktura połączona z internetem – badacze znaleźli jedną poważną lukę w zabezpieczeniach oraz kilka niepokojących przypadków błędnej konfiguracji w popularnej wśród zespołów chirurgicznych platformie zarządzania online, które mogą doprowadzić atakującego do wrażliwych danych i procedur badań.  

  • Niezabezpieczone lub niezaszyfrowane przesyłanie danych pomiędzy implantem, oprogramowaniem do programowania oraz powiązanymi sieciami może umożliwić manipulowanie przy urządzeniach w ciałach pacjentów lub nawet całych grupach implantów połączonych z tą samą infrastrukturą. Efektem takiej manipulacji może być zmiana ustawień, która spowoduje ból, paraliż, czy też kradzież prywatnych i poufnych danych osobowych.   

  • Ograniczenia projektowe związane z pierwszeństwem bezpieczeństwa pacjentów nad bezpieczeństwem sprzętu. Na przykład implant medyczny musi znajdować się pod kontrolą lekarzy w sytuacjach wymagających nagłej pomocy, takich jak np. przewiezienie pacjenta do szpitala znacznie oddalonego od jego miejsca zamieszkania. To wyklucza stosowanie jakichkolwiek haseł, które nie są powszechnie znane przez lekarzy. Ponadto z założenia implanty te muszą być wyposażone w tzw. tylne drzwi w oprogramowaniu.

  • Niezgodne z zasadami bezpieczeństwa zachowanie personelu medycznego – programiści oprogramowania o krytycznym wpływie na stan pacjentów pozostawiali domyślne hasła lub pobierali dodatkowe aplikacje.

Rozwiązanie kwestii obszarów podatnych na ataki ma kluczowe znaczenie. Jak oceniają badacze, pojawienie się w nadchodzących dekadach bardziej zaawansowanych neurostymulatorów oraz postęp w zakresie wiedzy dotyczącej sposobu tworzenia i przechowywania wspomnień przez mózg człowieka przyspieszy rozwój i wykorzystywanie takiej technologii i wygeneruje nowe możliwości dla cyberprzestępców.    

Naukowcy spodziewają się, że w ciągu pięciu lat będą potrafili dokonać elektronicznego zapisu sygnałów mózgowych, które tworzą wspomnienia, a następnie poprawić je — a nawet wygenerować na nowo — i ponownie umieścić je w mózgu. Dziesięć lat dzieli nas od pojawienia się na rynku pierwszych implantów poprawiających pamięć, a za około 20 lat postęp technologiczny może umożliwić znaczące kontrolowanie wspomnień.   

Nowe zagrożenia, jakie w związku z tym się pojawią, mogą dotyczyć masowej manipulacji grupami za pośrednictwem wszczepionych lub wymazanych wspomnień zdarzeń lub konfliktów politycznych. Cyberprzestępcy będą mogli także korzystać z nowych możliwości cyberszpiegostwa lub kradzieży, usuwania czy też blokowania wspomnień (na przykład w zamian za zapłacenie okupu).   

Źródło: Kaspersky Lab


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Grudzień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031